Rozwój mowy u dziecka. Co jest normą, a co powinno niepokoić?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 11:41
Mama, tata, baba – to jedne z pierwszych słów wymawianych przez dzieci. O tym, jak wygląda prawidłowy proces rozwoju mowy u niemowląt, a co powinno niepokoić rodziców mówiła w audycji logopeda Katarzyna Jarzębska.
Audio
  • Logopeda o rozwoju mowy u dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Specjalistka powiedziała, że dzieci, które mają problemy ze słuchem nie gaworzą. Jest to objaw, który pozwala na zdiagnozowanie problemów ze słuchem już w wieku kilku miesięcy. - Dzieci, które nie słyszą, nie gaworzą. One głużą, czyli wydają dźwięki nieświadomie. Rodzice nie mają problemu, żeby rozpoznać czy jest to głużenie czy gaworzenie – powiedziała specjalistka.

Czy to prawda, że dziewczynki zaczynają mówić wcześniej niż chłopcy? W jaki sposób raczkowanie wpływa na rozwój mowy? O tym w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Katarzyna Jarzębska (logopeda)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 11.10

abi

Czytaj także

Zatrzymać chwilę i docenić "teraz"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:30
- To książka o mocy rozmowy, mocy zmiany siebie, zdawania sobie sprawy z tego, co chce sie robić ze swoim życiem - mówi w "Piątej porze roku" Francesc Miralles książki "Ichigo ichie. Japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakich witamin jesienią i zimą potrzebujemy najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 11:40
Czy dostarczać je organizmowi w postaci tabletek czy może wystarczą odpowiednio skomponowane posiłki, uwzględniające warzywa, owoce i soki? A co z witaminą D potocznie nazywaną "witaminą słońca"?
rozwiń zwiń