76. Konkurs Szopek Krakowskich. Trwają ostatnie przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 14:04
Świąteczne prezenty na każdą kieszeń, tradycyjne polskie potrawy oraz występy artystyczne - te i inne atrakcje czekają na odwiedzających targi bożonarodzeniowe w Krakowie. W ramach targów amatorzy krakowskiego szopkarstwa zaprezentują swoje prace. 76. Konkurs Szopek Krakowskich odbędzie się 6 grudnia. 
Audio
  • Rusza 76. Konkurs Szopek Krakowskich (Cztery pory roku/Jedynka)
Konkurs szopkarski w Krakowie
Konkurs szopkarski w KrakowieFoto: praszkiewicz / Shutterstock

Coroczna krakowska impreza trafiła na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na Mauritiusie. 

Tradycja budowania szopek krakowskich sięga XIX wieku i jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Podobno początkowo budowaniem szopek zajmowali się murarze i robotnicy budowlani, poszukujący zarobków w okresie jesienno-zimowym. Obecnie szopkarstwem profesjonalnie zajmuje się około 50 twórców.

Zapraszamy do wysłuchania materiału przygotowanego przez Magdalenę Zbylut z Radia Kraków, która rozmawiała z twórcą szopek oraz osobami odpowiedzialnymi za przebieg konkursu.   

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Magdalena Zbylut

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 11.20

PAP/abi