Fobia i natręctwo. Dwie rzeczy, które mogą utrudniać życie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:10
Fobia to irracjonalny lęk przed czymś, np. pająkiem. Może się przekształcić w natręctwo, czyli natrętne myśli dotyczące bodźca, który wywołuje fobię. I tego wspomnianego pająka wcale może nie być. Wystarczy, że się o nim myśli.
Audio
  • Fobia i natręctwo może skomplikować życie (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lassedesignen/shutterstock

Oczywiście częste sprawdzanie, czy zamknięty jest samochód lub mieszkanie, a także czy wyłączyliśmy żelazko, jest swego rodzaju natręctwem, ale nie w wymiarze klinicznym. - Ponieważ nie za bardzo upośledza to nasze życie - wyjaśnia psycholog Karolina Gorbacka-Walkowiak.

Ale jeśli nie pójdziemy do lasu, bo boimy się pająka, żeby pozostać przy tym przykładzie, ale drżymy, czy pająk nie wyjdzie z kąta naszego pokoju i nas nie ukąsi, to już ma wpływ na egzystencję. - Jeśli przez fobię związaną z pająkami nie robimy tego na czym nam zależy, unikamy pewnych miejsc, to już jest źle - zauważa terapeutka.

Czy strach przed zamkniętą przestrzenią typu winda lub jaskinia jest częstszy niż lęk przed otwartą przestrzenią i tłumem ludzi? Jakie mogą być fizyczne objawy fobii? Jak można zwalczyć fobię i jak długo trwa terapia? Jaką rolę odgrywa w terapii zwykły oddech? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Karolina Gorbacka-Walkowiak (psycholog i psychoterapeuta młodzieży i dorosłych)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 10.16

ag

Czytaj także

Dariusz Malejonek podaje przepis na życie bez lęku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
Artysta wydał właśnie swoją biografię pt. "Dariusz »Maleo« Malejonek. Urodzony, by się nie bać", w której opisuje 35 lat swojej kariery, narodziny polskiej sceny reggae, a także eksperymenty z używkami i duchowe poszukiwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebny i paraliżujący. Różne strony lęku

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 22:25
- Ludzie, którzy nie odczuwają lęku szybko giną, bo strach pomaga nam antycypować i przewidzieć zagrożenie - mówi dr Paweł Holas, psychiatra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epilepsja to choroba dla wielu tajemnicza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 11:03
W 2013 roku przeprowadzono badanie "Postawy Polaków wobec padaczki" i okazało się, że na temat tej choroby wiemy bardzo mało, a padaczka wciąż budzi obawy i kontrowersje.
rozwiń zwiń