Wydajesz 200 zł lub więcej na prąd? Można te wydatki ograniczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 11:58
Jeśli ktoś wydaje duże sumy na opłaty za energię elektryczną to powinien rozważyć zamontowanie własnej elektrowni. Są to panele fotowoltaiczne.
Audio
  • Czy warto zamontować panele fotowoltaiczne? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Co młodzi ludzie sądzą o fotowoltaice? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Takie panele służą do produkcji prądu z przekształcenia w energię promieni słonecznych. Podobnie jak solary, tylko że te służą do ogrzewania wody.  

Kolektory można zamontować np. na dachu lub w ogródku (jeżeli ktoś ma ogródek). Nowoczesne panel produkują prąd nawet wtedy, kiedy pada deszcz i jest pochmurne niebo. Oczywiście im więcej słońca tym lepiej. Co ciekawe, panele są wydajniejsze w niskich temperaturach.

- Czy panele fotowoltaiczne opłacają się czy nie to należy skalkulować, bo nie ma jednej prostej odpowiedzi - podkreśla Jan Ruszkowski, ekspert ds. energetyki. Jest wiele zmiennych, bo nikt nie wie, jakie będą ceny prądu w przyszłości.

Najlepiej mieć własny dach, optymalnie gdyby był skierowany na południe. Można umieścić panele w ogródku, ale można też na balkonie spółdzielczego bloku (w tym przypadku dobrze jest mieć zgodę spółdzielni).

Czy po założeniu paneli warto odcinać się od sieci? Do kogo zwrócić się o finansowe wsparcie inwestycji? Czy grad jest w stanie uszkodzić panele? Jak długo będą działały? Jak zmagazynować energię? Gdzie szukać wiarygodnych informacji o fotowoltaice?

Posłuchaj całej rozmowy, a także sondy o tym, co o fotowoltaice sądzą młodzi ludzie

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Oswald

Gość: Jan Ruszkowski (ekspert ds. energetyki, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 9.19

ag




Czytaj także

Inteligentne urządzenia i systemy do generacji energii

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:46
Uczący się układ sterujący zmniejszający zużycie energii, inteligentny system zarządzania farmami wiatrowymi, turbinami wodnymi w małych elektrowniach wodnych i farmami fotowoltaicznymi -  to niektóre rozwiązania już współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu sektorowego IUSER. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile można zaoszczędzić odsłaniając kaloryfery w mieszkaniu?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 10:00
- Wietrzenie mieszkania powinno być krótkie i intensywne. Otwieramy okna optymalnie na 5 -10 minut, jednocześnie należy zakręcić zawory grzejników, aby straty ciepła były jak najmniejsze - powiedziała inż. Marta Sikorska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile będzie kosztował prąd w przyszłym roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:29
Spekulacji jest wiele, ale pewne jest jedynie to, że będzie kosztował więcej. O sprawie dyskutowali goście audycji.
rozwiń zwiń