Do uprawiania sportów zimowych trzeba się przygotować

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:40
Jedziemy kilka godzin samochodem na wypoczynek w górach, a tam złaknieni białego szaleństwa od razu ruszamy na stok. Już pierwsza wywrotka może zakończyć zerwaniem ścięgien lub w gorszym przypadku uszkodzeniem któregoś stawu. Chyba, że wcześniej przygotujemy organizm do sportowego wysiłku.
Audio
  • Jak przygotować się do uprawiania sportów zimowych (Cztery pory roku/Jedynka)
Aby się nauczyć szusować na nartach czy deskach, trzeba się nauczyć upadać na stoku
Aby się nauczyć szusować na nartach czy deskach, trzeba się nauczyć upadać na stokuFoto: pixabay/suju

Najlepiej, jeżeli przez cały rok ktoś uprawia sport. Może to być jazda na rowerze, marsze z kijkami, bieganie, cokolwiek. - Wtedy pracują mięśnie, mamy jakąś kondycję, w miarę bezpiecznie możemy udać się na narty lub snowboard - radzi lekarz Artur Pisarski.

Wyjaśnia, że narty i snowboard to sporty, które angażują wiele mięśni i stawów, wymagają koordynacji i dość dużej siły mięśniowej. Jeżeli ktoś cały rok siedzi za biurkiem i raptem pojedzie w góry jest bardzo narażony na kontuzje. Dlatego minimum 6 do 8 tygodni przed wyjazdem należy rozpocząć przygotowania.

Lekarz zwraca uwagę, że narty i snowboard narażają na inne rodzaje kontuzji, ponieważ inaczej się uprawia te sporty i inaczej upada na stok.

Jak zachować się w przypadku kontuzji np. stawu skokowego lub kolanowego? Co zrobić, kiedy widzimy, że ktoś uległ wypadkowi i chcemy udzielić pomocy? Jakie ćwiczenia pozwolą wzmocnić mięśnie?

Posłuchaj nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raaduch

Gość: Artur Pisarski (ortopeda z Poradni chorób stopy)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 10.10

ag

Czytaj także

Pierwsza wyprawa na stok. Jak się przygotować do sezonu narciarskiego?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 09:00
Sezon zimowy to dobra okazja, by wypróbować swoich sił na nartach. Do wyjazdu na stok trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Co trzeba wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z tym sportem i o czym pamiętać przed założeniem nart?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:53
Sporty zimowe dla laików wydają się ekskluzywne i przeznaczone tylko dla wybranych. Czy każdy w każdym wieku może rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi i pójść np. w ślady Kamila Stocha, czy Adama Małysza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witamina C dobra nawet na raka?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:49
Przez wiele lat dominował pogląd, że witamina C jest dobra na wiele schorzeń, ale tylko ta lewoskrętna. Na ile ten pogląd odpowiada prawdzie? Czy niekontrolowane zażywanie witaminy C może pomóc, czy raczej zaszkodzić?
rozwiń zwiń