Jak unikać niepotrzebnych emocji, sporów i konfliktów przy świątecznym stole?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 13:33
Na wigilijne spotkanie z rodziną i przyjaciółmi czekamy cały rok. Dlaczego czasem tak się dzieje, że w tym czasie, które chcielibyśmy, żeby był jak najlepszy i najpiękniejszy puszczają nerwy i zamiast sympatycznej kolacji mamy za stołem awanturę.
Audio
  • Jak zapobiegać awanturom przy świątecznym stole (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: youngrocky via Foter.com / CC BY-NC-ND

Psycholog tłumaczy to bardzo prosto. - Przygotowania i oczekiwanie trwa dłużej niż konsumpcja samych emocji podczas różnych okoliczności - mówi Ewa Zdunek. Przez dłuższy czas rosną nasze oczekiwania, a samo spotkanie trwa krótko.

Zauważa, że w dzisiejszych czasach ludzie spotykają się rzadziej niż w przeszłości. Życie ma inne tempo, często rodziny są porozrzucane po innych miastach, więc kiedy rodzina się zbiera ma sobie dużo do opowiedzenia.

Z drugiej strony ciężko poruszyć wszystkie tematy, kiedy jest dużo ludzi. Podkreśla, że jest cała lista tematów, których nie powinno się w takich okolicznościach poruszać, takich jak religia, polityka, czy stosunki rodzinne. - A to są ulubione tematy do rozważań, zwłaszcza z kimś, kogo się długo nie widziało - podkreśla psycholog.

Czy można rozładować atmosferę żartem? A jaki jest inny sposób? Jak zachować, jeśli przy stole są osoby o różnych poglądach i przekonaniach? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Ewa Zdunek (psycholog i mediator rodziny)

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 9.14

ag 

Czytaj także

Na czas wieczerzy telefon chowamy do biurka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 11:28
Niepokoi już sam fakt, że trzeba o tym mówić. Zasady dobrego wychowania obchodzą nas coraz mniej, a przez to wieczerze wigilijne tracą swój uroczysty charakter. O tym, jak zachować się przy wigilijnym stole mówiła dr Irena Kamińska-Radomska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzę to żywe stworzenie a nie prezent

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:09
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub inne zwierzęta. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia z cudzoziemcem przy stole

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:25
W naszej tradycji jest pozostawienie na wigilijnym stole jednego pustego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Czy to tylko taki zwyczaj, czy faktycznie jesteśmy skłonni przyjąć obcą osobę na wigilijną kolację?
rozwiń zwiń