Lekarze chcą nagłośnić skrywany problem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 14:31
Święta Bożego Narodzenia to kilka dni w roku, kiedy szczególnie ciepło myśli się o najbliższych. Nie na darmo kojarzą się z rodzinna atmosferą. Jednak nie wszystkim.
Audio
  • Powtarzający się problem - rodziny na święta odstawiają seniorów do szpitala (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rawpixel/pixabay

W szpitalach wzrasta liczba przyjęć osób starszych, chociaż ich stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Seniorów na oddziałach pozostawiają rodziny, a zjawisko jest na tyle powszechne, że lekarze postanowili przeprowadzić kampanię społeczną pod hasłem "Wspólne święta".

Lekarz Łukasz Jankowski podkreśla, że osoby starsze z wielochorobowością mają wątpliwe powody przyjęcia do szpital, jednak są naginane. - Spotykamy się z uporem rodziny nalegającej, by przyjąć starszą osobę na święta do szpitala, bo przecież może się coś stać, bo przecież ta osoba jest chora na wiele chorób i zawsze może się coś przydarzyć - mówi medyk. I zwraca uwagę, że szpital to nie hotel, ani przechowalnia.

Zdarzają się też odwrotne sytuacje, że rodzina nie chce odebrać wypisywanego seniora. Siłą rzeczy senior musia zostać w szpitalu. Lekarze chcą rozpocząć dyskusję o opiece nad osobami starszymi, zwłaszcza opuszczającymi szpital, bo - ich zdaniem - ta opieka jest niewystarczająca.

W jaki sposób lekarze chcą nagłośnić sprawę? Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Przygotowała: Małgorzata Głogowska

Goście: Łukasz Jankowski (Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie), Piotr Winciunas (Naczelna Izba Lekarska)

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 11.13

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senior nie oznacza braku aktywności

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:03
Nie ma ścisłej definicji starości. Demografowie i statystycy posługują się jednak pewnymi kryteriami, aby zakwalifikować Polaków do grup wiekowych. A w Polsce jest prawie 12 milionów osób w wieku 55+. Coraz bardziej aktywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz wkroczył w ostatnią ćwiartkę życia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 12:20
Podróżnik był na wszystkich kontynentach. Spłynął Amazonką i wspinał się w Himalajach. Ale wstrząsu doznał kilka miesięcy temu w polskim tramwaju, kiedy młoda dziewczyna chciała ustąpić mu miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamy budują negatywny wizerunek osób starszych?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 18:30
Seniorów w Polsce przybywa i za kilka lat to właśnie osoby starsze będą dominującą grupą wiekową. Tymczasem wydawać by się mogło, że jest to grupa postrzegana bardzo stereotypowo. Widać to w reklamach, ofertach sklepów i biur podróży.
rozwiń zwiń