Kłopoty z nietrafionymi prezentami

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 14:07
Mikołaj pewnie chciał jak najlepiej, ale nie wyszło i dostaliśmy prezent, który nam z różnych względów nie odpowiada. Czy możemy go wymienić na inny lub zwrócić? Okazuje się, że i to zależy w znacznej mierze od Mikołaja.
Audio
  • Zasady zwrotu nietrafionych prezentów (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

Okazuje się, że tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy prezent może zostać zwrócony, gdyż sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć zwrotu. Ale Mikołaj, czyli ten, który kupował prezent może się umówić ze sprzedawcą, że jeśli prezent będzie nietrafiony, to on zgodzi się go przyjąć.

- Prawo zwrotu towaru było w PRL-u kiedy nie było co kupić i co zwracać, ale już od wielu lat, choć nie jest to zapisane prawnie, sklepy prowadzą prokonsumencką politykę i dają klientom możliwość zwrotu zakupu - mówi Małgorzata Cieloch z UOKiK. Podkreśla, że zazwyczaj jest to obwarowane pewnymi warunkami, takim jak to, że przedmiot nie może nosić znamion używania, musi być w oryginalnym opakowaniu i trzeba przedstawić dowód zakupu, czyli zazwyczaj paragon. Dlatego Mikołaj powinien zachować paragon i nie obrażać się, kiedy obdarowany przyjdzie z prośbą o wymianę.

A co robić, kiedy prezent znaleziony pod choinką lub w pończosze ma wady? Czy jak kupujemy w internecie jest tak jak w normalnym sklepie, czy inaczej? Co zrobić w przypadku zakupów np. w Chinach?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Małgorzata Cieloch (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 10.14

ag


Czytaj także

Jak reklamować wadliwy prezent?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 10:22
Wadliwy, bądź nietrafiony prezent, nieudany wyjazd świąteczny, czy zaginięcie płaszcza podczas sylwestrowej imprezy - wszystkie te rzeczy podlegają reklamacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z drogimi SMS-ami. Naciągaczom będzie trudniej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 12:08
Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która obowiązuje od dziś, wprowadza kilka ważnych zmian dla konsumentów korzystających z usług sieci komórkowych, telefonii stacjonarnej, telewizji kablowej i satelitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK z nowymi uprawnieniami. Będzie mógł karać nierzetelnych menedżerów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 17:20
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć kary na menedżerów, którzy umyślnie naruszyli zbiorowe interesy konsumentów lub za wiedzą, których firmy stosują klauzule niedozwolone - poinformował komunikacie UOKiK.
rozwiń zwiń