Czy dziecko powinno mieć obowiązki?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:50
- Ważny jest element kształtowania świadomości, że dom jest wszystkich nas, wspólny, i że porządki nie są tylko obowiązkiem mamy albo taty - mówi w "Czterech porach roku" psycholog dziecięcy Aleksandra Pronobis-Polatyńska.
Audio
  • Czy dziecko powinno mieć obowiązki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak zachęcić dzieci do wykonywania obowiązków? - Bawmy się tym, cieszmy. Nie róbmy tego w  atmosferze przymusu tylko raczej wspólnej frajdy - mówi gość Jedynki. - Stawianie za dużych celów powoduje, że dziecko się zniechęca - dodaje. 

Jak dopasować rodzaj obowiązku do wieku dziecka? W jakim wieku dziecko powinno się samo ubierać i rozbierać? Czy warto nagradzać dzieci za wykonany obowiązek? A karać za niewykonany? Jakie błędy często popełniają rodzice? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Aleksandra Pronobis-Polatyńska (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 10.10

kh
Czytaj także

Dla dobra dziecka zabezpiecz dom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:57
Okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla dzieci w wieku do 5 lat jest… rodzinny dom. Tam ulegają różnym wypadkom - poparzenia, zatrucia, urazy na skutek upadku lub uderzenia w jakiś mebel, porażenia prądem. 90 proc. wypadków można by było uniknąć, gdyby dom został odpowiednio zabezpieczony.
rozwiń zwiń