X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rady, które komuś mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 12:35
Jeśli jesteśmy świadkiem wypadku lub widzimy, jak ktoś leży na ziemi powinniśmy umieć się zachować. A przede wszystkim wezwać ratowników.
Audio
  • Zasady podczas wzywania ratowników medycznych i przy udzielaniu pierwszej pomocy (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: spkphotostock/Shutterstock

Wiedza medyczna jest brutalna i nie pozostawia żadnych wątpliwości. - Jeśli dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, czyli skrajnej sytuacji w życiu każdego człowieka, mamy tak naprawdę około trzech minut, żeby podjąć resuscytację - radzi ratownik medyczny Maciej Tylski. Po tym czasie, nawet jeśli funkcje życiowe zostaną przywrócone zmiany w mózgu mogą być tak duże, że nie będzie miał on funkcji neurologicznych. Jeżeli wzywamy pomoc do chorego powinniśmy bardzo precyzyjnie poinformować o rodzaju schorzenia i przyjmowanych lekach.

Maciej Tylski zwraca uwagę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Nawiązując do przypadku zaatakowania prezydenta Gdańska przez nożownika podkreśla, że dopóki taka osoba nie zostanie zneutralizowana ratownik bałby się podejść do ofiary. Również udzielając pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych trzeba przede wszystkim sobie zapewnić bezpieczeństwo. Przypomina, że nieudzielenie pomocy jest karalne, tak samo jak bezzasadne wezwanie ratowników.

Jak trzeba się zachować będąc świadkiem wypadku samochodowego? Czy telefonować pod numer alarmowy 112, czy raczej bezpośrednio do straży pożarnej 998 lub pogotowia ratunkowego 999? Jaką informację podać na początku rozmowy telefonicznej z dyspozytorem?

Posłuchaj całej rozmowy, którą poprzedziła relacje z dyżuru ratownika medycznego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Maciej Tylski (ratownik medyczny, instruktor ratownictwa)

Materiał reporterski: Maciej Walecki

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 9.13

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieudzielenie pierwszej pomocy to przestępstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 13:55
- Zgodnie z art. 162 kodeksu karnego każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pomocy w takim zakresie, w jakim potrafi to zrobić i nie zagraża to ani jemu, ani ratowanemu - mówi Grzegorz Kaczmarski, ratownik medyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza pomoc. I dziecko może zostać bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:44
Zasad udzielania pierwszej pomocy nie zna nawet wielu dorosłych. Strach i potrzeba ucieczki są czymś naturalnym, dlatego ważne jest, by przezwyciężyć je już we wczesnym dzieciństwie.
rozwiń zwiń