Wikipedia. Encyklopedia, której warto ufać?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 13:30
W dobie cyfryzacji, bliżej nam do posiłkowania się hasłami z internetowej Wikipedii, niż do pokuszenia się o zaczerpnięcie wiedzy z tradycyjnej encyklopedii.
Audio
  • Rozmowa z Borysem Kozielskim - wikipedystą (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Wikipedia osiągnęła właśnie swoją pełnoletność istnienia. Zakres jej haseł szacuje się na ok. 17 encyklopedii PWN. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez korzystania z Wikipedii. - Uważam, że jest to jej ogromna zaleta, że zmusza korzystającego do ograniczonego zaufania. Można ją współtworzyć bez względu na wiek, praktycznie redagować może ją każdy - mówi Borys Kozielski, redaktor polskojęzycznej Wikipedii.

Przy współtworzeniu internetowej encyklopedii wiedzy wkradł się także przejaw wandalizmu, gdzie ktoś uznał, że "pobawi się" w zmianę danych, wykorzystując zaufanie odwiedzających Wikipedię. - Widzimy każdą ingerencję edytującego treść i jesteśmy w stanie kontrolować to na bieżąco - zapewnia wikipedysta.

Czy warto posiłkować się Wikipedią? Co robić, aby otrzymywać tylko rzetelną wiedzę, z dobrego źródła? Jak wyglądają realia prowadzenia encyklopedii internetowej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Borys Kozielski (wikipedysta)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 11.16

K.A/abi

Czytaj także

Jak dobrze mieć sąsiada. Sąsiad dobry i zły

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:53
Dobry sąsiad jest na wagę złota. Cukier lub marchewkę pożyczy, będzie miał przysłowiowe oko na nasze mieszkanie. Ale sąsiad może być też uciążliwy i doprowadzać nas do szału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzę to żywe stworzenie a nie prezent

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:09
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub inne zwierzęta. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tych zawodach bez problemu znajdziesz zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 14:39
Wydawałoby się, że wśród tych najpilniej poszukiwanych pracowników prym wiodą informatycy. Owszem, są cenieni na rynku pracy, ale zupełnie inna profesja jest powszechnie poszukiwana i to od lat.
rozwiń zwiń