Roztocza w naszych łóżkach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 18:00
Roztocza to problem, który dotyczy prawie sześciu milionów Polaków. Dla niektórych ich obecność w mieszkaniu stwarza nawet zagrożenie życia. Jak rozpoznać u siebie nadwrażliwość na roztocza i jak sobie z nią poradzić?
Audio
  • Roztocza w naszych łóżkach (Cztery pory roku / Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

Roztocza to pajęczaki, które bytują m.in. w pościeli, dywanach i zasłonach, a także między książkami. Uczulenie na roztocza, a dokładniej białka w ich odchodach, może przebiegać w sposób zbliżony do infekcji. Jednak istnieje łatwy sposób, żeby je od przeziębienia odróżnić.

- Dość prostą metodą jest wietrzenie pomieszczenia jeden czy dwa razy dziennie. Wtedy się okaże, że to "przeziębienie" ustępuje samoistnie - wyjaśnia dr Tomasz Pniewski, dermatolog. 

Gość audycji zaleca okresowe odkurzanie książek i przede wszystkim wystawianie pościeli na zewnątrz, ponieważ już w temperaturze poniżej 20 stopni roztocza przestają się rozmnażać.

- Żeby w ogóle usunąć roztocza z pościeli, należy je wyprać w temperaturze powyżej 55 stopni – dodaje dr Tomasz Pniewski.

Jakie są skutki nieleczonej alergii? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Tomasz Pniewski (dermatolog, centrum medyczne inMEDICA)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 10.14

kwh/ag

 

Czytaj także

Bieganie. Uważaj, żeby nie przedawkować!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 12:00
Trwa sezon maratonów i innych biegów ulicznych i przełajowych, a bieganie od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych aktywności. Warto jednak z rozsądkiem podejść do mody na sport i dopasować aspiracje do swoich możliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fobia i natręctwo. Dwie rzeczy, które mogą utrudniać życie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:10
Fobia to irracjonalny lęk przed czymś, np. pająkiem. Może się przekształcić w natręctwo, czyli natrętne myśli dotyczące bodźca, który wywołuje fobię. I tego wspomnianego pająka wcale może nie być. Wystarczy, że się o nim myśli.
rozwiń zwiń