X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W leworęczności nie ma niczego złego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 15:21
Od 8 do 15 procent globalnej społeczności to osoby leworęczne. To, że są w tym przypadku inni, nie oznacza, że są gorsi.Leworęczni nie narzekają na swój los, choć w życiu codziennym często napotykają trudności. Co ciekawe, najwięcej kłopotów leworęcznym sprawiają nowoczesne technologie.
Audio
  • Czy przestawiać dzieci z leworęczności na praworęczność? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Na przykład myszka komputerowa. Myszka domyślnie jest skonfigurowana dla osób praworęcznych. Można ją przeprogramować, ale wymaga to trochę zachodu, a na zakończenie pracy wypadałoby przywrócić ustawienia. I tak z każdą myszą, której się używa. Podobne kłopoty są ze smartfonami, czy choćby instrumentami muzycznymi.

Do końca pierwszego roku życia dzieci są oburęczne. - Prawie w pełni zdefiniowana prawo lub leworęczność następuje z końcem wieku przedszkolnego - mówi dr Katarzyna Knopp, psycholog. Zwraca uwagę, że nie należy, tak jak kiedyś, przymuszać dzieci do używania prawej ręki. - Są bardzo nieliczne przypadki, kiedy takie ukierunkowanie dziecka w określoną stronę jest wskazane - podkreśla.

Dlaczego przestawienie dziecka siłą z leworęczności na praworęczność jest niekorzystne? Jak rodzice mogą sprawdzić preferowaną stronę u dziecka? Czy są osoby oburęczne? Jakie zdolności mają osoby leworęczne?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Katarzyna Knopp (psycholog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie )

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 10.12

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dysleksja. "Nieprawda, że zaświadczenia są załatwiane"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 16:50
- Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które wydają takie dokumenty, rzeczywiście diagnozują, wymagają opinii ze szkoły. Ja sama, pracując jako psycholog szkolny, piszę takie opinie i dotyczą one dzieci, które naprawdę mają jakiś problem - mówiła w "Czterech porach roku" Justyna Filipiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień w przedszkolu. Trudniejszy dla dziecka czy jego rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:31
Dzieci różnie przeżywają pierwszy dzień w przedszkolu. To także przeżycie dla jego rodziców. Maluch ma prawo bać się nowego miejsca i nie ma w tym nic niepokojącego.
rozwiń zwiń