X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Domy z wielkiej płyty pod lupą Instytutu Techniki Budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:08
W latach 70. I 80. ubiegłego wieku budownictwo z wielkiej płyty miało zaspokoić głód mieszkaniowy w PRL. Gdzie tylko można było stawiano takie domy. Czy są bezpieczne biorąc pod uwagę ówczesne standardy materiałowe i wykonawcze?
Audio
  • Raport o bezpieczeństwie domów z wielkiej płyty (Cztery pory roku/Jedynka)
Budynki wielkopłytowe, które powstały w latach 1960-1990, charakteryzują się nadmierną przenikalnością cieplną - wynika z ocen ekspertów.
Budynki wielkopłytowe, które powstały w latach 1960-1990, charakteryzują się nadmierną przenikalnością cieplną - wynika z ocen ekspertów.Foto: Arcaion/pixabay

Wiele sztandarowych osiedli powstało z wielkiej płyty, np. stołeczny Ursynów czy gdańska Zaspa. Kiedy oddawano je do użytku informowano, że trwałość budynków jest obliczona na ok. 50 lat. Ten czas właśnie mija. Czy w takim razie należy wyburzyć domy z wielkiej pyty?

Budynki stawiane w tej technologii przez trzy lata badali eksperci Instytutu Techniki Budowlanej. - Głównym elementem w takich budynkach są złącza konstrukcyjne - wyjaśnia dyrektor ITB. Badania wykazały, że złącza są bezpieczne i posłużą jeszcze wiele lat. Złącza, to metalowe kotwiczki, którymi mocuje się płyty do siebie.

Dyrektor uspokaja, że wspomniany 50 letni okres trwałości to pewien mit. - Budynki będą stały bezpiecznie tak długo, jak długo będziemy o nie dbali - zapewnia. Z pewnością drugie 50 lat co najmniej.

Co ile lat należy wykonać gruntowny przegląd budynku? Czemu mają służyć doroczne kontrole? Czy ocieplanie domów nie powoduje niszczenia elewacji?

Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której wysłuchaliśmy opinii mieszkańców z domów z wielkiej płyty. Rozmawialiśmy również z Patrykiem Wikalińskim, który fotografuje domy z wielkiej płyty i stara się udowodnić, że nie są one brzydkie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Robert Geryło (dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej), Patryk Wikaliński (fotograf),

materiał reporterski: Patryk Bedliński

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 9.20

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:01
Wspólnota mieszkaniowa to twór, który skupia właścicieli mieszkań w danym budynku. Wspólnota, nie będąc osobą prawną, może być stroną umów, może być pozywana do sądu i sama ma możliwość pozywania. Ma pewną niezależność, choć nie ma majątku, bo ten należy do współwłaścicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokowiska cały czas są obecne w naszym życiu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 15:58
Kiedyś były blokowiska, obecnie mamy osiedla. Czym jedno od drugiego się różni i jakie są blokowiska A.D. 2018?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto ma odśnieżać chodnik? Jakie są obowiązki właściciela posesji?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:40
Zimowy spacer, to nie tylko przyjemnie skrzypiący śnieg pod butami, ale także liczne wypadki nieopodal posesji, wynikające z braku odpowiedniego zabezpieczenia ze strony właścicieli. 
rozwiń zwiń