Specjalista: smog zimowy zabija częściej niż letni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:10
W ostatnim czasie opublikowano badania, z których wynika, że wielu Polaków ma błędne pojęcie o smogu. 25 proc. Polaków uważa, że smog szkodzi tylko kobietom w ciąży i małym dzieciom. W audycji obalamy mity na temat smogu.
Audio
  • Piotr Siergiej o mitach na temat smogu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Bardzo wiele osób uważa również, że smog w Polsce nie jest problemem wyłącznie ostatnich lat. Na antenie Jedynki odniósł się do tego Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Zanieczyszczenie powietrza w Polsce po II wojny światowej było tragiczne. Poziom zanieczyszczeń spadł w okolicach roku 1989, kiedy na elektrociepłowniach zaczęto instalować elektrofiltry. - Wtedy to przemysłowe zanieczyszczenie powietrza spadło. Natomiast zanieczyszczenie powietrza z około 4 mln polskich gospodarstwa domowych, ogrzewanych węglem lub drewnem niestety pozostało i to jest zmora, z którą Polski Alarm Smogowy walczy od lat – powiedział gość.

Drugim mitem jest przeświadczenie, że smog pojawia się tylko zimą. Okazuje się, że mamy smog letni i zimowy. Ten letni pochodzi w dużej mierze z zanieczyszczeń wydzielanych przez samochody. Co jest gorsze? - To bardzo trudne pytanie. Smog zimowy rzeczywiście zabija więcej osób. Z powodu smogu zimowego umiera w Polsce 46 tys. osób, a z powodu letniego - około 1600 osób - powiedział gość. Specjalista dodał, że ofiarami zanieczyszczeń powietrza są przede wszystkim osoby starsze, co jednoznacznie obala mit, że smog szkodzi tylko dzieciom i kobietom w ciąży.

- Trzeba wiedzieć, ze spaliny z silników diesla mają potwierdzone działanie rakotwórcze na ludziach. Więc jeśli chodzimy po mieście, w którym jest dużo samochodów z silnikiem diesla, to oddychamy powietrzem, które wywołuje nowotwory – powiedział Piotr Siergiej.

Czy to prawda, że smog wystepuje tylko w dużych miastach? Czy w nadmorskich miejscowościach powietrze rzeczywiście jest czystsze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.    

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy)

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 10.12

abi

 

 

 

 


Czytaj także

W leworęczności nie ma niczego złego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 15:21
Od 8 do 15 procent globalnej społeczności to osoby leworęczne. To, że są w tym przypadku inni, nie oznacza, że są gorsi.Leworęczni nie narzekają na swój los, choć w życiu codziennym często napotykają trudności. Co ciekawe, najwięcej kłopotów leworęcznym sprawiają nowoczesne technologie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamacja żywności. Czy musi być walką z wiatrakami?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:57
Na żywność w ciągu roku wydajemy znaczącą część przychodów. Zdarza się, że produkty, które na pierwszy rzut oka zachęcają świeżym wyglądem, po dokładnym przyjrzeniu się, okazują się być całkowicie niejadalne. Jakie działania zastosować w obliczu tego typu sytuacji?
rozwiń zwiń