Muzea zabawek. Przedwojenne lalki kontra multimedia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:16
Lalka woskowa, miś "zezolek", metalowy traktorek. Kto pamięta kultowe zabawki, którymi niegdyś dzieci potrafiły bawić się całymi dniami? 
Audio
Muzea zabawek. Przedwojenne lalki  kontra multimedia
Foto: the_quick_nick/Flickr, lic. CC BY 2.0

Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach powstało w 1979 roku a swoimi eksponatami zachwyca zarówno starszych, którzy je pamiętają ze swojego dzieciństwa, jak i tych najmłodszych, którzy ich nie znają. - Kiedy dorośli zwiedzają nasze muzeum, bardzo często reagują na zabawki słowami "miałem taką samą w dzieciństwie". Najwięcej emocji budzą zabawki pochodzące z okresu powojennego. - mówi nasz gość Przemysław Krystian.

Jak się okazuje, lalki to nie tylko atrybut dziewczęcej zabawy. - Muzeum domków dla lalek jest ciekawą rozrywką dla każdego, bez względu na płeć i wiek. Te, które można podziwiać w naszym muzeum w żaden sposób nie przypominają słynnych, różowych rezydencji lalek Barbie. Wśród swoich eksponatów mamy sklepy, szkoły i różnego rodzaju punkty usługowe - zachęca Zofia Jusik z Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie.

Jak wyglądała ewolucja zabawek? Za jakie zabawki najchętniej chwytali nasi dziadkowie, będąc dziećmi? Czy zabawki z muzeum mogą konkurować z ówczesnymi zabawkami?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Przemysław Krystian (Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach), Zofia Jusik (Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie)

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 9.10

K.A


Czytaj także

W leworęczności nie ma niczego złego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 15:21
Od 8 do 15 procent globalnej społeczności to osoby leworęczne. To, że są w tym przypadku inni, nie oznacza, że są gorsi.Leworęczni nie narzekają na swój los, choć w życiu codziennym często napotykają trudności. Co ciekawe, najwięcej kłopotów leworęcznym sprawiają nowoczesne technologie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamacja żywności. Czy musi być walką z wiatrakami?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:57
Na żywność w ciągu roku wydajemy znaczącą część przychodów. Zdarza się, że produkty, które na pierwszy rzut oka zachęcają świeżym wyglądem, po dokładnym przyjrzeniu się, okazują się być całkowicie niejadalne. Jakie działania zastosować w obliczu tego typu sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalista: smog zimowy zabija częściej niż letni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:10
W ostatnim czasie opublikowano badania, z których wynika, że wielu Polaków ma błędne pojęcie o smogu. 25 proc. Polaków uważa, że smog szkodzi tylko kobietom w ciąży i małym dzieciom. W audycji obalamy mity na temat smogu.
rozwiń zwiń