E-PIT. Pięciominutowe rozliczenie z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 11:15
Urząd Skarbowy teraz sam rozlicza za nas PITY. Dzięki funkcji "online" możemy pozostać w domu, a cała procedura powinna zająć nam raptem pięć minut. Jak wypełnić elektorniczny PIT?
Audio
  • Rozmowa z ekspertem o e-Pitach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

E-PIT zwalnia podatników z obowiązku składania deklaracji podatkowej, ale nie wyklucza możliwości samodzielnego rozliczenia. Co należy zrobić po zalogowaniu się do systemu rozliczeń? - Widzimy jaką kwotę dochodu uzyskaliśmy w roku 2018 oraz to, że zeznanie zostało przygotowane dla nas w sposób indywidualny. System uwzględnia składki odliczone na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, widoczna będzie kwota podatku wynikająca z całego rozliczenia. Wzięte pod uwagę zostaną także wszelkiego rodzaju ulgi i zaliczki. Będziemy wiedzieć, czy PIT zawiera nadpłatę, czy niedopłatę - mówi dyrektor Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów.

Co, jeśli dane podatnika w systemie są błędne? - Jeżeli po zalogowaniu do systemu nie mamy wskazanego rachunku bankowego, bądź ten, który widnieje jest niepoprawny - możemy edytować odpowiednie pole i wprowadzić zmianę samodzielnie. Można także zmodyfikować dane małżonka jeśli zauważymy jakiś błąd. Może być też tak, że jeszcze nie wszystkie informacje od płatników spłynęły do Urzędu Skarbowego, więc system ich nie zaktualizował - tłumaczy nasz gość.

Jak "złożyć" e-PIT? Gdzie się zalogować? Co zrobić w sytuacji, gdy małżonek podatnika zmarł w 2018 roku? Jak korygować błędy w systemie?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dyrektor Renata Domasiewicz (Ministerstwo Finansów)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 09.17

K.A/kh


Czytaj także

Alzheimer – choroba całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:41
Choroba trudna i przykra nie tylko dla chorego, ale i jego najbliższych. Osoba cierpiąca na Alzheimera wymaga całodobowej opieki, co często komplikuje życie wszystkich wokół. Pod opieką jakich lekarzy musi być chory i gdzie mogą szukać wsparcia ich opiekunowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studniówka. Przełomowe wydarzenie czy impreza jedna z wielu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 13:32
Rodzice, którzy przychodzą na studniówki obejrzeć poloneza w wykonaniu swoich dzieci, często nie dowierzają, jak przez lata zmienił się charakter tego balu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwrócona hipoteka. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 14:27
Jak działa? Jakie są zagrożenia? W jakim wieku, przy jakim mieszkaniu, w jakiej miejscowości to ma sens a w jakiej sytuacji absolutnie nie, bo zostaniemy na tak zwanym "lodzie"? 
rozwiń zwiń