Dla urzędów człowiek bez PESEL-u nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:59
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
Audio
  • Urzędnicy nie chcą zarejestrować dziecka urodzonego w domu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zawisza Borowiec
Zawisza BorowiecFoto: Agnieszka Szwajger/Polskie Radio

Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Urząd Stanu Cywilnego i szpital odmawiają pomocy. Mama nie może iść na urlop macierzyński, miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie przyznaje zasiłku (a to rodzina z piątką dzieci), nie ma 500+ na syna. Bez PESELU nic nie można zrobić.

Posłuchaj reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Agnieszki Szwajgier
dzieckio autor Agnieszka Szwajgier 1200x600.jpg
"Dziecko, którego nie ma"

Mecenas Eliza Kuna podkreśla, że w Polsce porody domowe są możliwe, ale porody z asystą albo położnej, albo lekarza. Wtedy oni wystawiają świadectwo urodzenia, na podstawie którego można zarejestrować dziecko w USC i otrzymać PESEL. Ale to normalna sytuacja. Mecenas dziwi się, że przyjazdu odmówiło pogotowie ratunkowe, stwierdzając, że skoro matka i dziecko czują się dobrze to jego interwencja nie jest konieczna. - Jakie byłyby to okoliczności i który to by nie był poród to jest to na tyle niestandardowa sytuacja, że ratownik lub lekarz powinien przyjechać - mówi prawniczka. Dziwi sie postawie urzędników, bo jednak zdarzają się porody w pociągu, taksówce, czy samolocie i takie dzieci nie mają trudności z uzyskaniem PESEL-u.

Co zrobić w obecnej syutacji? Kto powinien wystawić świadectwo urodzenia? Czy mały Zawisza ma szansę, aby formalnie dołączyć do reszty społeczeństwa? Dlaczego PESEL jest tak istotny? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: mecenas Eliza Kuna (prawniczka)

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 11.12

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baby blues. Jak sobie radzić ze smutkiem po porodzie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 14:00
Dla większości rodziców narodziny dziecka to ogromna radość. Zdarza się jednak, że w tym niezwykłym momencie życia ogarnia nas smutek poporodowy, czyli baby blues.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ubrać dziecko na zimowy spacer?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 11:43
- Dzieci należy zabierać na dwór w każdą pogodę, bo jest to jeden ze sposobów hartowania dzieci. Gdy temperatura mrozu wynosi do -10 st. C można wyjść z dzieckiem na spacer – mówiła pediatra Marzena Gajewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko, którego nie ma"- reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Agnieszki Szwajgier  

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 17:30
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
rozwiń zwiń