X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dla urzędów człowiek bez PESEL-u nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:59
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
Audio
  • Urzędnicy nie chcą zarejestrować dziecka urodzonego w domu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zawisza Borowiec
Zawisza BorowiecFoto: Agnieszka Szwajger/Polskie Radio

Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Urząd Stanu Cywilnego i szpital odmawiają pomocy. Mama nie może iść na urlop macierzyński, miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie przyznaje zasiłku (a to rodzina z piątką dzieci), nie ma 500+ na syna. Bez PESELU nic nie można zrobić.

Posłuchaj reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Agnieszki Szwajgier
dzieckio autor Agnieszka Szwajgier 1200x600.jpg
"Dziecko, którego nie ma"

Mecenas Eliza Kuna podkreśla, że w Polsce porody domowe są możliwe, ale porody z asystą albo położnej, albo lekarza. Wtedy oni wystawiają świadectwo urodzenia, na podstawie którego można zarejestrować dziecko w USC i otrzymać PESEL. Ale to normalna sytuacja. Mecenas dziwi się, że przyjazdu odmówiło pogotowie ratunkowe, stwierdzając, że skoro matka i dziecko czują się dobrze to jego interwencja nie jest konieczna. - Jakie byłyby to okoliczności i który to by nie był poród to jest to na tyle niestandardowa sytuacja, że ratownik lub lekarz powinien przyjechać - mówi prawniczka. Dziwi sie postawie urzędników, bo jednak zdarzają się porody w pociągu, taksówce, czy samolocie i takie dzieci nie mają trudności z uzyskaniem PESEL-u.

Co zrobić w obecnej syutacji? Kto powinien wystawić świadectwo urodzenia? Czy mały Zawisza ma szansę, aby formalnie dołączyć do reszty społeczeństwa? Dlaczego PESEL jest tak istotny? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: mecenas Eliza Kuna (prawniczka)

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 11.12

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baby blues. Jak sobie radzić ze smutkiem po porodzie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 14:00
Dla większości rodziców narodziny dziecka to ogromna radość. Zdarza się jednak, że w tym niezwykłym momencie życia ogarnia nas smutek poporodowy, czyli baby blues.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ubrać dziecko na zimowy spacer?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 11:43
- Dzieci należy zabierać na dwór w każdą pogodę, bo jest to jeden ze sposobów hartowania dzieci. Gdy temperatura mrozu wynosi do -10 st. C można wyjść z dzieckiem na spacer – mówiła pediatra Marzena Gajewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko, którego nie ma"- reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Agnieszki Szwajgier  

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 17:30
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
rozwiń zwiń