Bułgaria. Miasteczko Tetewen i tajemnica różozbierania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:40
Tetewen to miasteczko, ale też region w Bułgarii na północnym wschodzie kraju. Skrywa przepiękne stare domy z bułgarskiego odrodzenia narodowego, czyli z przełomu XVIII i XIX wieku. To ulubiony bułgarski region naszego gościa Pameli Kaczmarek, autorki bloga "Podróż z fantazją, czyli Bułgara poza szlakiem".
Audio
  • Bułgaria poza utartym szlakiem (Cztery pory roku/Jedynka)
Panorama bułgarskich gór
Panorama bułgarskich górFoto: na4ev/Pixabay

- Przepiękne miasteczko otoczone szczytami tetewańskich Bałkanów. Z miasteczka możemy się udać na spacery po okolicznych szczytach. 10 km od samego Tetewen znajduje się przepiękny 30-metrowy wodospad, ale też szlak "W stronę słońca" – mówiła Pamela Kaczmarek.

Gość Jedynki bardzo poleca, by wycieczkę do Bułgarii odbyć w maju. Wtedy odbywa się tzw. różozbieranie. Dolina różana jest, co prawda, bardzo popularnym miejscem turystycznym w Bułgarii, ale trwająca miesiąc ceremonia różozbierania jest czymś absolutnie wyjątkowym, co naprawdę warto zobaczyć. – Można spotkać na polach kobiety ubrane w tradycyjne stroje ludowe, gdy zbierają nad ranem płatki róż. Jest też ceremonia wybierania królowej różozbierania – mówiła.

Jak Bułgarzy świętują nadejście wiosny? Czym jest tzw. mistyczny trójkąt energetyczny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której prezentujemy także muzykę popularnego bułgarskiego zespołu. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Pamela Kaczmarek (autorka bloga "Podróż z fantazją czyli Bułgara poza szlakiem", tłumaczka z Bułgarskiego Instytutu Kultury)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 9.21

abi

Czytaj także

Termalne uzdrowienia - Węgry i Słowacja

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 12:20
Ciepłe kąpiele na Węgrzech, czy Słowacji, to nie tylko rozrywka dla całej rodziny, ale także ogrom walorów zdrowotnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazachstan poza utartym szlakiem. Kraina gościnnością płynąca

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 16:55
Michał Witkiewicz to podróżnik, który kilkukrotnie był w Kazachstanie. Zdradza najbardziej emocjonujące punkty swoich podróży oraz mówi o tym, na jakich atrakcjach malowniczego kraju warto się skupić. 
rozwiń zwiń