X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bałtyk zaleje paliwo z czasów II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:32
Nawet sto wraków zalegających na dnie Bałtyku może być potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Paliwo z wraków może doprowadzić do skażenia całej Zatoki Gdańskiej - alarmują naukowcy i działacze ekologiczni. 
Audio
  • Bałtyk zaleje paliwo z czasów wojny? (Cztery pory roku/Jedynka)
Morze Bałtyckie
Morze BałtyckieFoto: Shutterstock.com

W polskiej części Zatoki Gdańskiej spoczywa kilkadziesiąt zatopionych statków. W kilku z nich znajduje się tak zwane ciężkie paliwo, które jeśli się rozleje doprowadzi do śmierci prawie wszystkich organizmów morskich. Jeśli przedostanie się na na brzeg, zniszczy plaże i siedliska ptaków. Może też doprowadzić do mutacji genetycznych  do klęski rybołówstwa. Naukowcy oceniają, że skorodowane stalowe pojemniki, w których znajduje się paliwo, mogą się w każdej chwili rozszczelnić.

Jednym z takich statków jest m.in. wrak niemieckiego tankowca Franken, do którego w kwietniu ub. r. przeprowadzono ekspedycję. Uczestniczył w niej statek badawczy i specjaliści z Instytutu Morskiego w Gdańsku. Okazało się, że okolica tankowca jest już obecnie zanieczyszczona. 

- Franken to jedynie czubek góry lodowej. To jeden wrak z trzech tysięcy, które mamy na Bałtyku, a około stu z nich na tę chwilę jest ocenianych jako potencjalnie niebezpieczne dla środowiska - mówi w audycji "Cztery pory roku" Olga Sarna z Fundacji MARE - organizatora warsztatów, konferencji i seminariów w sprawie czystości Bałtyku.

Co zrobić, żeby zapobiec katastrofie ekologicznej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Olga Sarna (Fundacja MARE - organizator warsztatów, konferencji, seminariów w sprawie czystości Bałtyku)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 10.15

IAR/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Świadomość ekologiczna Polaków zmienia się"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:29
- Coraz częściej rozumiemy, że zdrowe środowisko dla nas wszystkich jest bardzo ważne - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".
rozwiń zwiń