Bałtyk zaleje paliwo z czasów II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:32
Nawet sto wraków zalegających na dnie Bałtyku może być potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Paliwo z wraków może doprowadzić do skażenia całej Zatoki Gdańskiej - alarmują naukowcy i działacze ekologiczni. 
Audio
  • Bałtyk zaleje paliwo z czasów wojny? (Cztery pory roku/Jedynka)
Morze Bałtyckie
Morze BałtyckieFoto: Shutterstock.com

W polskiej części Zatoki Gdańskiej spoczywa kilkadziesiąt zatopionych statków. W kilku z nich znajduje się tak zwane ciężkie paliwo, które jeśli się rozleje doprowadzi do śmierci prawie wszystkich organizmów morskich. Jeśli przedostanie się na na brzeg, zniszczy plaże i siedliska ptaków. Może też doprowadzić do mutacji genetycznych  do klęski rybołówstwa. Naukowcy oceniają, że skorodowane stalowe pojemniki, w których znajduje się paliwo, mogą się w każdej chwili rozszczelnić.

Jednym z takich statków jest m.in. wrak niemieckiego tankowca Franken, do którego w kwietniu ub. r. przeprowadzono ekspedycję. Uczestniczył w niej statek badawczy i specjaliści z Instytutu Morskiego w Gdańsku. Okazało się, że okolica tankowca jest już obecnie zanieczyszczona. 

- Franken to jedynie czubek góry lodowej. To jeden wrak z trzech tysięcy, które mamy na Bałtyku, a około stu z nich na tę chwilę jest ocenianych jako potencjalnie niebezpieczne dla środowiska - mówi w audycji "Cztery pory roku" Olga Sarna z Fundacji MARE - organizatora warsztatów, konferencji i seminariów w sprawie czystości Bałtyku.

Co zrobić, żeby zapobiec katastrofie ekologicznej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Olga Sarna (Fundacja MARE - organizator warsztatów, konferencji, seminariów w sprawie czystości Bałtyku)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 10.15

IAR/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Świadomość ekologiczna Polaków zmienia się"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:29
- Coraz częściej rozumiemy, że zdrowe środowisko dla nas wszystkich jest bardzo ważne - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".
rozwiń zwiń