X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka jest dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:02
Jerzy Stuhr śpiewał kiedyś w Opolu, że "śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej". Choć utwór był rozrywkowy i satyryczny, to akurat te słowa nie odbiegają daleko od prawdy, a muzykowanie w każdej formie jest pożyteczne.
Audio
  • Muzyka rozwija wyobraźnię, jest pożyteczna dla zdrowia i więzów społecznych (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/musikschule

Wskazują na to badania. Violetta Łabanow-Jastrząb z Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich" przytacza znane od dawna dane, że 98 procent ludzi rodzi się z predyspozycjami wystarczającymi do czystego śpiewu lub gry na instrumentach. - Tylko dwa procent z nas może powiedzieć, że od strony neurologicznej mamy taki problem, który ogranicza naszą możliwość rozróżniania wysokości dźwięków - mówi gość Jedynki. Oznacza to, że od urodzenia jesteśmy muzykalni, a szczególnie małe dzieci. Dopiero kiedy dzieci idą do szkoły dzieje się coś takiego, że ta muzyczna kreatywność gaśnie.

Violetta Łabanow-Jastrząb podkreśla, że muzyka obrazuje emocje człowieka i może je rozwijać. A zaletą jest to, że działa bez słów. - Muzyka działa też na pola wyobrażeniowe w mózgu w taki sposób, w jaki żadne inne medium nie działa - wyjaśnia. Zwraca uwagę, że wspólne śpiewanie pełnym głosem daje wiele satysfakcji i zdrowia. Żałuje, że Polska, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, nie wspiera amatorskiego muzykowania i wskazuje, że u nas, w przeciwieństwie do innych krajów, w szkołach nie ma zespołów instrumentalnych, czy choćby chórów.  

Jakie są korzyści płynące ze wspólnego, rodzinnego muzykowania oraz wspierania utalentowanej muzycznie młodzieży? Na czym polega projekt STAYnia?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Violetta Łabanow-Jastrząb (Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich")

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 11.12

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filip Łobodziński śpiewa Boba Dylana po polsku z zespołem Dylan.pl

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 16:35
Filip Łobodziński nie chce być nazywany mózgiem zespołu. Podkreśla, że jest odpowiedzialny za głos, przekłady piosenek i ich wybór, ale każdy członek dokłada swoją cegiełkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Rawik uczyła się polskiego głównie z radia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 12:11
"Kocha świat", dlatego taki tytuł nosi jej najnowsza płyta, ale kocha także radio, francuskie gwiazdy i życie. I nikt, tak jak ona nie wymawia dzisiaj "Ł". Zna też sposób, jak "sercem serca się dostukać" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcelina odwołuje zimę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:38
Serią koncertów Marcelina promuje nowy album "Koniec wakacji". Uważa go za bardzo udany, a że bliżej początku wakacji, niż ich końca to jej zupełnie nie przeszkadza.
rozwiń zwiń