Nie daj się oszukać! Nowa metoda "na skarbówkę"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 12:23
Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a i nasza nieuwaga również. Metody na tzw. "wnuczka" i "policjanta" już na tyle zrobiły się głośne, że potencjalne ofiary są bardziej nieufne. Wymyślono więc nową pułapkę - "na skarbówkę".
Audio
  • Nowa metoda oszustów "na skarbówkę" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Metoda ta polega na rozsyłaniu mejli z informacją o kontroli skarbowej, które zawierają wirusy. I druga metoda - SMSy lub mejle od oszustów, że w związku ze wprowadzeniem e-PIT i rozliczeniem wystąpiła niedopłata 7, 10 czy 15 zł. Niedopłatę proszę wpłacić… i tu numer konta oszustów.

Ewa Szkodzińska z Ministerstwa Finansów przestrzega, że ani resort, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie kontaktują się z podatnikami i przedsiębiorcami drogą mejlową. - Proszę zwrócić uwagę, że w samej korespondencji jest sporo niuansów, które wskazują na to, że to nie jest autentyczna korespondencja - mówi gość Jedynki. I wymienia cechy, które powinny u odbiorcy zapalić czerwone światło. Zaznacza, że administracja skarbowa może wysyłać mejle, ale jedynie informacyjne, na otrzymywanie których trzeba wcześniej wyrazić zgodę.

Poniżej mail, który rozsyłają niektórzy administratorzy poczty:
Może się zdarzyć, że otrzymają Państwo maila o kontroli skarbowej. Załączniki do tego maila zawierają Trojana, który otwarcie na pewno nie będzie dla Państwa korzystne. Nie możemy zablokować nadawcy (maile wysyłane są z przypadkowych kont na bezpłatnych serwerach pocztowych, a blokada domeny może spowodować spore problemy z otrzymywaniem maili od bezpiecznych nadawców z tych domen). Proszę zwrócić uwagę, czy Państwa programy antywirusowe chronią również pocztę i są na bieżąco aktualizowane.

Przed rozmową z Ewą Szkodzińską rozmowa z przedsiębiorcą, który otrzymał fałszywy mejl dotyczący kontroli z urzędu skarbowego.
Jak urzędy skarbowe kontaktują się z podatnikiem? Jak zareagować, kiedy ktoś dostanie fałszywego mejla - machnąć ręką czy iść na policję? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ewa Szkodzińska (Ministerstwo Finansów)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 10.11

ag


Czytaj także

Teresa Czerwińska o jednolitym pliku kontrolnym: to przede wszystkim narzędzie do wsparcia uczciwej konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 09:09
- Chcemy pomagać uczciwym podatnikom. Tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z próbami wyłudzeń, twarz administracji skarbowej będzie inna – powiedziała w "Sygnałach dnia" minister finansów Teresa Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Twój e-PIT" robi furorę. Przybywa rozliczających się

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:23
Już ponad 300 tysięcy osób rozliczyło się z fiskusem, korzystając z usługi "Twój e-PIT". Od piątku na Portalu Podatkowym dostępne są automatycznie wypełnione rozliczenia podatkowe za ubiegły rok.
rozwiń zwiń