Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej - Jadwiga Beck, Maria Morska, Zofia Stryjeńska

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:13
Audio
  • Wyjątkowe i wpływowe kobiety II RP (Cztery pory roku/Jedynka)

W tym roku mija 101 rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Nasz odrodzony kraj pod tym względem był w awangardzie Europy i świata, bo np. w niektórych kantonach Szwajcarii kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w latach 70. XX wieku. Było to spełnienie obietnicy, danej przez Józefa Piłsudskiego jego drugiej żonie Aleksandrze, że jeśli kobiety zaangażują się w walkę o niepodległość, to w ten sposób zostaną nagrodzone. I zostały. Niektóre z nich miały duży wpływ na politykę.

- Prawdopodobnie Józef Beck nie zrobiłby kariery politycznej, gdyby nie jego druga żona Jadwiga - mówi Sławomir Koper, autor książek o kobietach okresu międzywojennego. I wylicza, czego dokonała, aby późniejszy wieloletni szef polskiej dyplomacji stał się czołowym politykiem II RP. Przytacza też wydarzenie, jakiego bohaterami byli państwo Beck podczas wizyty w Moskwie.

Maria Morska, aktorka, felietonistka, muza Antoniego Słonimskiego, to jedyna kobieta, którą skamandryci uznawali za równą sobie. - Przede wszystkim Antoni Słonimski nie stałby się tym, kim był gdyby nie ona - mówi Sławomir Koper. I opowiada jedną z przedwojennych anegdot o poecie i jego muzie.

- Zofia Stryjeńska zdobyła taką pozycję w sztuce, jakiej nie miała żadna kobieta w okresie międzywojennym w Europie - mówi o kolejnej bohaterce, malarce, przedstawicielce nurtu art déco Sławomir Koper. I opowiada o burzliwym związku Zofii z mężem Karolem, który z kolei był uznanym architektem i bożyszczem kobiet niezaleznie od wieku i stanu cywilnego.

Czy Jadwiga Beck miała szansę zostania prezydentową? Co wyjątkowego wydarzyło się podczas wojny we Lwowie, gdzie Maria Morska przeżyła okupację? Jak wyglądało życie prywatne i artystyczne Zofii Stryjeńskiej?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Sławomir Koper (historyk, autor książek "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej" oraz "Królowe salonów II RP")

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 9.17

ag


Czytaj także

Przekazano bezcenne archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 16:30
Do Archiwum Akt Nowych trafił niezwykły zbiór dokumentów poświęconych 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 05:50
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Beck - żołnierz i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:40
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń