X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej - Jadwiga Beck, Maria Morska, Zofia Stryjeńska

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:13
Audio
  • Wyjątkowe i wpływowe kobiety II RP (Cztery pory roku/Jedynka)

W tym roku mija 101 rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Nasz odrodzony kraj pod tym względem był w awangardzie Europy i świata, bo np. w niektórych kantonach Szwajcarii kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w latach 70. XX wieku. Było to spełnienie obietnicy, danej przez Józefa Piłsudskiego jego drugiej żonie Aleksandrze, że jeśli kobiety zaangażują się w walkę o niepodległość, to w ten sposób zostaną nagrodzone. I zostały. Niektóre z nich miały duży wpływ na politykę.

- Prawdopodobnie Józef Beck nie zrobiłby kariery politycznej, gdyby nie jego druga żona Jadwiga - mówi Sławomir Koper, autor książek o kobietach okresu międzywojennego. I wylicza, czego dokonała, aby późniejszy wieloletni szef polskiej dyplomacji stał się czołowym politykiem II RP. Przytacza też wydarzenie, jakiego bohaterami byli państwo Beck podczas wizyty w Moskwie.

Maria Morska, aktorka, felietonistka, muza Antoniego Słonimskiego, to jedyna kobieta, którą skamandryci uznawali za równą sobie. - Przede wszystkim Antoni Słonimski nie stałby się tym, kim był gdyby nie ona - mówi Sławomir Koper. I opowiada jedną z przedwojennych anegdot o poecie i jego muzie.

- Zofia Stryjeńska zdobyła taką pozycję w sztuce, jakiej nie miała żadna kobieta w okresie międzywojennym w Europie - mówi o kolejnej bohaterce, malarce, przedstawicielce nurtu art déco Sławomir Koper. I opowiada o burzliwym związku Zofii z mężem Karolem, który z kolei był uznanym architektem i bożyszczem kobiet niezaleznie od wieku i stanu cywilnego.

Czy Jadwiga Beck miała szansę zostania prezydentową? Co wyjątkowego wydarzyło się podczas wojny we Lwowie, gdzie Maria Morska przeżyła okupację? Jak wyglądało życie prywatne i artystyczne Zofii Stryjeńskiej?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Sławomir Koper (historyk, autor książek "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej" oraz "Królowe salonów II RP")

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 9.17

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekazano bezcenne archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 16:30
Do Archiwum Akt Nowych trafił niezwykły zbiór dokumentów poświęconych 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 07:00
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Beck - żołnierz i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:40
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń