Elektryczne hulajnogi coraz większym problemem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:17
W dużych miastach m.in. Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie pojawiły się elektryczne hulajnogi, które można wypożyczyć na minuty, a po wykorzystaniu zostawić w dowolnym miejscu. I choć są alternatywą dla indywidualnej motoryzacji i ułatwiają przemieszczanie się na krótkich dystansach, to jest do nich coraz więcej zastrzeżeń.
Audio
  • Elektryczna hulajnoga w ruchu miejskim (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yevhen1971/Pixabay

Hulajnogi elektryczne wyprzedziły rzeczywistość, bo nic o nich nie ma w Kodeksie drogowym. Oznacza to, że jadący na hulajnodze jest traktowany jak pieszy i powinien poruszać się po chodniku. Ale taka hulajnoga może rozwijać prędkość do 25 km/h, co w przypadku zderzenia z pieszym może doprowadzić do jego obrażeń. Również wjazd na zebrę z pełną prędkością może skutkować tym, że kierowca nie zdąży wyhamować.

Jednak najwięcej zastrzeżeń jest do tego, że hulajnogę można zostawić w dowolnym miejscu - na przejściu dla pieszych, na środku chodnika, na przystanku komunikacji miejskiej. Stwarza to kłopoty przechodniom, kobietom z wózkami, niepełnosprawnym. Osoby niewidome skarżą się, że wielokrotnie taka porzucona hulajnoga była powodem ich upadku, bo nie spodziewali się takiej przeszkody na chodniku.

- Nie tylko one są zaparkowane w przedziwnych miejscach, one są wręcz porzucone, one leżą - dziwi się nadkomisarz Radosław Kobryś. Wtóruje mu Mariusz Dąbrowski, znany słuchaczom Jedynki dziennikarz motoryzacyjny. Zwraca uwagę, że nie spotyka się porzuconych rowerów, wrotek, rolek, coraz rzadziej zdarza się spotkać beztrosko zaparkowany samochód. - Komuś się to opłaca, że te hulajnogi mogą zostać porzucone - mówi.

Czy według przepisów można jechać na hulajnodze po jezdni? Czy potrzebna jest nowelizacja prawa? Jakie warunki należy spełnić, aby dopuścić hulajnogi do ruchu? Czy za jazdę na hulajnodze i jednoczesne rozmawianie przez telefon można dostać mandat? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: nadkomisarz Radosław Kobryś (Biuro Ruch Drogowego KGP), Mariusz Dąbrowski (Radio kierowców)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 9.14

agCzytaj także

Bezpieczeństwo na drodze jesienią

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 13:00
Mamy jesień. Zmiany w przyrodzie wpływają na warunki drogowe i obniżają nasze poczucie bezpieczeństwa. Jak zatem o nie zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Dzień Ruchu Drogowego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 23:00
W dzisiejszym Poranku porozmawiamy o szeroko pojętym bezpieczeństwie na drodze.
rozwiń zwiń