X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elektryczne hulajnogi coraz większym problemem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:17
W dużych miastach m.in. Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie pojawiły się elektryczne hulajnogi, które można wypożyczyć na minuty, a po wykorzystaniu zostawić w dowolnym miejscu. I choć są alternatywą dla indywidualnej motoryzacji i ułatwiają przemieszczanie się na krótkich dystansach, to jest do nich coraz więcej zastrzeżeń.
Audio
  • Elektryczna hulajnoga w ruchu miejskim (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yevhen1971/Pixabay

Hulajnogi elektryczne wyprzedziły rzeczywistość, bo nic o nich nie ma w Kodeksie drogowym. Oznacza to, że jadący na hulajnodze jest traktowany jak pieszy i powinien poruszać się po chodniku. Ale taka hulajnoga może rozwijać prędkość do 25 km/h, co w przypadku zderzenia z pieszym może doprowadzić do jego obrażeń. Również wjazd na zebrę z pełną prędkością może skutkować tym, że kierowca nie zdąży wyhamować.

Jednak najwięcej zastrzeżeń jest do tego, że hulajnogę można zostawić w dowolnym miejscu - na przejściu dla pieszych, na środku chodnika, na przystanku komunikacji miejskiej. Stwarza to kłopoty przechodniom, kobietom z wózkami, niepełnosprawnym. Osoby niewidome skarżą się, że wielokrotnie taka porzucona hulajnoga była powodem ich upadku, bo nie spodziewali się takiej przeszkody na chodniku.

- Nie tylko one są zaparkowane w przedziwnych miejscach, one są wręcz porzucone, one leżą - dziwi się nadkomisarz Radosław Kobryś. Wtóruje mu Mariusz Dąbrowski, znany słuchaczom Jedynki dziennikarz motoryzacyjny. Zwraca uwagę, że nie spotyka się porzuconych rowerów, wrotek, rolek, coraz rzadziej zdarza się spotkać beztrosko zaparkowany samochód. - Komuś się to opłaca, że te hulajnogi mogą zostać porzucone - mówi.

Czy według przepisów można jechać na hulajnodze po jezdni? Czy potrzebna jest nowelizacja prawa? Jakie warunki należy spełnić, aby dopuścić hulajnogi do ruchu? Czy za jazdę na hulajnodze i jednoczesne rozmawianie przez telefon można dostać mandat? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: nadkomisarz Radosław Kobryś (Biuro Ruch Drogowego KGP), Mariusz Dąbrowski (Radio kierowców)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 9.14

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze jesienią

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 13:00
Mamy jesień. Zmiany w przyrodzie wpływają na warunki drogowe i obniżają nasze poczucie bezpieczeństwa. Jak zatem o nie zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Dzień Ruchu Drogowego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 23:00
W dzisiejszym Poranku porozmawiamy o szeroko pojętym bezpieczeństwie na drodze.
rozwiń zwiń