"Pij mleko, będziesz wielki" - jak się ma do zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:13
Nietolerancja laktozy wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co w sytuacji, gdy dowiadujemy się o uczuleniu na laktozę, a przez tyle lat w naszej diecie gościły produkty pochodzenia krowiego? Gdzie znaleźć zdrową, pełną wapnia alternatywę dla tych produktów?
Audio
  • Rozmowa z dietetykiem o nietolerancji laktozy. (Cztery pory roku/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: George Rudy/Shutterstock.com

Mleko krowie od lat utożsamianie jest z najlepszym źródłem wapnia, a reklamy telewizyjne łączą wizerunek zdrowia z codziennym piciem szklanki mleka. Najnowsze badania pokazują, że biały przysmak pochodzący od krowy nie jest tak doskonałym dla zdrowia produktem, jakby się wydawało. - Krowy już nie chodzą po zielonej łączce, a mleko zawiera to, co znajduje się w ich diecie - ostrzega dietetyk Alicja Kalińska.

Bardzo modna i uchodząca za synonim zdrowego życia okazuje się dieta wegańska, w której popularnymi produktami są napoje ryżowe i sojowe. Cieszą się sporym uznaniem ze względu na smak i brak obecności laktozy. Nasz gość zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny atut tego typu produktów. - Napoje sojowe mają w swoim składzie także wapń, a wyniki badań osób, które są od jakiegoś czasu na diecie wegańskiej, wskazują na ich dobre zdrowie - mówi Alicja Kalińska. 

Jakie objawy świadczą o nietolerancji laktozy? Do jakiego lekarza udać się z tym problemem? Jak rozsądnie układać swoją dietę, aby przy wykluczeniu nabiału móc nadal dostarczać sobie niezbędne dla zdrowia wartości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość:  Alicja Kalińska (dietetyk)

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 10.07

K.A/ac


Czytaj także

Specjalista: smog zimowy zabija częściej niż letni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:10
W ostatnim czasie opublikowano badania, z których wynika, że wielu Polaków ma błędne pojęcie o smogu. 25 proc. Polaków uważa, że smog szkodzi tylko kobietom w ciąży i małym dzieciom. W audycji obalamy mity na temat smogu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne mity dotyczące zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:42
Padamy ofarami machiny manipulacyjnej umieszczonej w reklamach, która zachęca nas do wspierania swoich organizmów suplementami diety. Czy kiedyś zastanowiliśmy się nad tym, że pigułka, którą łykamy z myślą, że dostarczy nam witamin - może być pozbawiona wartości odżywczych?
rozwiń zwiń