Wędrówka śladami Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 10:58
112 lat po śmierci Stanisława Wyspiańskiego nadal widać ogromne zapotrzebowanie na jego sztukę. Wiele cytatów z jego dzieł weszło do języka mówionego, a wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie bije rekordy popularności.
Audio
  • Twórczość Stanisława Wyspiańskiego zachwyca kolejne pokolenia (Cztery pory roku/Jedynka)
Wystawa Wyspiański to licząca blisko 900 pozycji, pełna kolekcja dzieł jednego z najwybitniejszych twórców polskich Stanisława Wyspiańskiego, zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wystawa "Wyspiański" to licząca blisko 900 pozycji, pełna kolekcja dzieł jednego z najwybitniejszych twórców polskich Stanisława Wyspiańskiego, zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

- Myślę, że Wyspiański jest po prostu piękny, czyli zachwyca swoją urodą plastyczną, dekoracyjnością, wielką wyrafinowaną estetyką, ale też niesie ogromne przesłanie ideowe – mówiła w audycji Magdalena Laskowska, kurator wystawy. Dodała, że ludzie, którzy odwiedzają ekspozycję podziwiają pracowitość i wyobraźnię Wyspiańskiego.

Dla Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia, spotkania z Wyspiańskim zawsze są odkryciami. - On zawsze pozostaje dla mnie tajemnicą. Bardzo jestem przywiązany do jego poezji. Jego wiersze są ogromnie przejmujące, bardzo odsłaniają największe zakamarki jego duszy – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Magdalena Laskowska (kurator wystawy "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 9.16

abi/kh

Czytaj także

Stanisław Wyspiański "I ciągle widzę ich twarze"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 12:00
13 stycznia o godz. 21.00 z okazji 150 rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko "I ciągle widzę ich twarze" w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń