Jak smakują Węgry?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:33
W Dniu Węgierskim na antenie radiowej Jedynki mówimy o śladach węgierskich w Polsce.
Audio
  • Rozmowa z Anną Butrym, tłumaczką literatury węgierskiej i autorką bloga "Węgierska randka" (Cztery pory roku/Jedynka)
Flaga Węgier
Flaga WęgierFoto: lmaresz/pixabay.com/CC0 Public Domain

Tarnów, Biecz, Nidzica, Muszyna i Szczawnica są nasycone śladami węgierskimi. W pewnym momencie historii Polskę i Węgry łączyły bardzo bliskie stosunki. - I pomniki tego znajdziemy rozsiane po całym kraju – mówiła w audycji Anna Butrym, tłumaczka literatury węgierskiej i autorka bloga "Węgierska randka". - Do dziś w Przemyślu mamy nagrobki, które honorują węgierskich wojaków. Mamy również instytucję miast partnerskich - dodała.   

Anna Butrym powiedziała, że poznawanie kultury węgierskiej najlepiej rozpocząć od jedzenia. - Wszystkim, niezależnie od diet i upodobań, zalecałabym spróbowanie słodkiej, aromatycznej, węgierskiej papryki. Sprawdzi się nawet przy zupie pomidorowej. To bardzo zmienia smak i kolor potraw – zachęcała. Innym produktem węgierskim polecanym przez gościa audycji są słynne tokaje. Powstaje wiele odmian tego wina, ale Anna Butrym najbardziej poleca tokaje aszu.

Czy Węgrzy z łatwością przyswajają język polski? A może to Polakowi łatwiej nauczyć się węgierskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy okraszonej węgierskimi przebojami.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Butrym (tłumaczka literatury węgierskiej, autorka bloga "Węgierska randka")       

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 11.11

abi/kh

Czytaj także

Wędrówka śladami Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 10:58
112 lat po śmierci Stanisława Wyspiańskiego nadal widać ogromne zapotrzebowanie na jego sztukę. Wiele cytatów z jego dzieł weszło do języka mówionego, a wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie bije rekordy popularności.
rozwiń zwiń