Życzenia imieninowe do Józefa Piłsudskiego w łódzkiej bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:29
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi wskrzeszono tradycję wysyłaniania kartek z życzeniami dla Marszałka z okazji jego imienin. Czego życzy się Marszałkowi?
Audio
  • Rozmowa z organizatorką wydarzenia - Ewą Baranowską. (Cztery pory roku/Jedynka)
listy
listyFoto: Stockimo/Shutterstock

Tradycja wysyłania listów do Józefa Piłsudskiego zrodziła się już w okresie I wojny światowej. Inicjatywa została wznowiona, a ilość listów przekroczyła oczekiwania pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Kartki z życzeniami trafiły do biblioteki nawet z Australii i Stanów Zjednoczonych. 19 marca zostaną one odczytane podczas uroczystości, która odbędzie się w siedzibie łódzkiej biblioteki. Co zawierają listy do Marszałka Józefa Piłsudkiego? 

- To nie tylko życzenia, ale także rozważania na temat życia społecznego i politycznego. Trafiło do nas także mnóstwo podziękowań do Marszałka za jego osiągnięcia - mówi pomysłodawczyni akcji - Ewa Baranowska.

Skąd pomysł na wskrzeszenie tradycji przez łódzką bibliotekę? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z organizatorką wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Ewa Baranowska (organizatorka wydarzenia)

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 9.45

K.A/abi

Czytaj także

Kresy od serca. Paczka dla najbiedniejszych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:11
Fundacja "Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom" organizuje zbiórkę produktów żywnościowych, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym i tym samym - zadbać o ich wyjątkowe Święta Wielkanocne. Jak prostym gestem można przyczynić się do wywołania czyjegoś uśmiechu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka jest dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:02
Jerzy Stuhr śpiewał kiedyś w Opolu, że "śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej". Choć utwór był rozrywkowy i satyryczny, to akurat te słowa nie odbiegają daleko od prawdy, a muzykowanie w każdej formie jest pożyteczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zrozumieć starość", czyli demencja starcza w dobrych rękach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 11:09
Starość dosięgnie każdego, bez względu na status społeczny czy pochodzenie. Ludzie wchodzący w okres starości zaczynają skarżyć się na dolegliwości zdrowotne, często czują się niepotrzebni i wykluczeni społecznie. Jak zrozumieć starość i nauczyć się nieść seniorom należytą pomoc?
rozwiń zwiń