X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyczny szlak tematyczny w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 16:30
W Bydgoszczy wody rzeki Brdy odgrywają tak ważną rolę, że postanowiono stworzyć szlak tematyczny TeH2O, który przybliża historię miasta. T jak technika, H jak historia i O2 jak dwa razy opowieść, a H2O to chemiczny symbol wody. Zawitaliśmy do trzech miejsc na szlaku - do Muzeum Mydła i Historii Brudu, na Wyspę Młyńską i do Eksploseum.
Audio
  • Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy (Cztery pory roku/Jedynka)
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
Wyspa Młyńska w BydgoszczyFoto: WikimediaImages/pixabay

Mydło towarzyszy człowiekowi od 5 tysięcy lat, a wynaleziono je w starożytnym Babilonie. Mydło w kostce to wynalazek XIX wieku, podobnie jak papier toaletowy. 

Na Wyspie Młyńskiej, nazywanej też Wyspą Muzeów znajduje się 5 oddziałów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Każdy budynek wprowadza w inną historię.

Eksploseum prezentuje architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg (jednego z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich) wraz z podziemną trasą turystyczną.

Jak kiedyś używano mydła i jak wyglądała kąpiel? Co można zwiedzać na Wyspie Młyńskiej? Co podczas wojny produkowano w Eksploseum?

Posłuchaj relacji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Relacje przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 10.45

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hetman Czarniecki nie był dżentelmenem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 06:00
- Stefan Czarniecki jest jednym z dwóch Polaków uwiecznionych w hymnie narodowym. Podobno jednak na miejsce w hymnie absolutnie nie zasłużył, okradał kościoły, nie płacił żołdu i mordował jeńców - mówił redaktor Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można już oglądać bydgoski skarb

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 13:07
W Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy można już podziwiać jedno z cenniejszych zjawisk archeologicznych w Europie.
rozwiń zwiń