Cyfrowa demencja, znak współczesności

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 16:23
We współczesnych czasach większość ludzi, jeżeli nie ma dostępu do telefonu, laptopa i innych mobilnych urządzeń, jest bezradna. Nie umie policzyć, nie umie poprawnie wpisać pinu czy kodu i jest wykluczona nie tylko towarzysko, ale z funkcjonowania w codziennym życiu. To właśnie jest cyfrowa demencja
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

- Do tego dochodzą jeszcze problemy z pamięcią, czy ze zdolnością do skoncentrowania się, wytrwania w tej koncentracji przez dłuższy czas - uzupełnia psycholog Jakub Kuś. Jego zdaniem, jesteśmy w takim momencie rozwoju technologii, w którym należy zadać sobie pytanie, czy kierunek, w którym zmierzamy jest odpowiedni.

Gość Jedynki ocenia, że brak nawyku zapamiętywania, a zamiast tego zapisywania wszystkiego w telefonie jest niebezpieczny, gdyż powoduje, że ludzie gubią się w codziennym życiu.

Czy można się wyleczyć z cyfrowej demencji? Czy jest możliwe całkowite odcięcie się od cyfrowej rzeczywistości? Czym różnią się relacje zawarte online od tych, zawartych w realnym życiu? Na czym polega cyfrowy detoks?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Jakub Kuś, psycholog (II Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS filii wrocławskiej)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 11.13

ag
Czytaj także

Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:30
W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laptopy do lamusa? Smartfony coraz częściej stają się głównym narzędziem pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:48
Rosną możliwości i zastosowanie urządzeń mobilnych, w tym smartfonów. Analitycy tego rynku przewidują, że w perspektywie 5-7 lat zastapią one w codziennej pracy laptopy i komputery stacjonarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smartfony - nowe zagrożenie dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:00
Wraz z rozwojem nowych technologii w psychologii pojawiły się dwa pojęcia dotyczące uzależnienia od smartfonu: fonoholizm i nomofobia.
rozwiń zwiń