Sprzęt energooszczędny. Czym się kierować kupując AGD?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 13:19
Pralki, lodówki, wyciskarki do soków. Przy zakupie sprzętu AGD kierujemy się przede wszystkim ceną i funkjonalnością produktu. Czy decydując się na tego typu sprzęt staramy się także być "eko" i czytamy etykiety dotyczące zużycia energii?
Audio
  • Rozmowa z ekspertem o wyborze energooszczędnego sprzętu AGD (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Oznaczenia znajdujące się na etykietach sprzętu AGD "A+/A++" nadal w dużej mierze nie są zrozumiałe dla użytkowników, choć można zaobserwować coraz większe zainteresowanie ekologią wśród kupujących. Co z piktogramami umieszczonymi na sprzęcie? - Warto zwracać uwagę na piktogramy i zapoznać się z ich znaczeniem, aczkolwiek warto pamiętać też o tym, że etykiety zostały wprowadzone w życie 24 lata temu, a do tego czasu technologia znacznie się rozwinęła - mówi Jan Ruszkowski.

Gość Jedynki ocenia, że piktogramy najnowszego sprzętu muszą uwzględniać rozwój na przestrzeni kilku najbliższych lat i powinny być stworzone w taki sposób, aby były czytelne.

Czy warto stawiać na energooszczędność? W jaki sposób odczytywać poprawnie etykiety umieszczone na sprzęcie AGD? Czym kierować się przy dokonywaniu zakupu pralki czy lodówki, aby zużywać jak najmniej energii elektrycznej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym ekspertem.

***

Od 2021 roku Unia Europejska wprowadzi nowe zasady etykietowania efektywności energetycznej na sprzętach AGD, zastępując dotychczasowe kategorie z plusami, jak A+, bardziej przejrzystą skalą od A do G.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jan Ruszkowski (ZielonaSiec.pl)

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 9.16

K.A/kh


Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy PKS przyjedzie?", czyli gra w transportową ruletkę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 10:50
Nie każdy jest posiadaczem samochodu i dlatego nierzadko jest zmuszony do zdania się na transport publiczny. Niestety, przez ostatnie lata wiele kursów zostało zlikwidowanych. Jak się okazuje - problem jest poważny, bo spowodowało to, że wiele miejscowości zostało odciętych od świata.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dylemat - woda z kranu czy z butelki?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 13:11
Ekolodzy zachęcają do zrezygnowania z kupowania wody w butelce ze względu na zatruwanie środowiska zużytym plastikiem. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Na jakie rozwiązania zdecydować się, aby dostarczać sobie czystej wody bez narażania naszej planety na szkody?
rozwiń zwiń