Niesamowita historia ocalenia skarbu wawelskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:04
Ta historia to niemal gotowa fabuła thrillera. W 1939 roku w obliczu niemieckiej agresji pracownicy muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu postanowili ocalić najcenniejsze eksponaty ze skarbca koronnego. Z poświeceniem wywieźli je z Krakowa śmieciarką, tratwą, wozami drabiniastymi i dopiero potem samochodami.
Audio
  • Niezwykła historia ocalenia w 1939 roku skarbów z muzeum na Wawelu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zamek na Wawelu
Zamek na WaweluFoto: tevenet/pixabay

Eksponaty, w tym przede wszystkim Szczerbiec i słynne Arrasy zostały spakowane jeszcze przed wybuchem wojny. Kiedy zaczęły spadać pierwsze bomby kustosze starali się je wywieźć Choć nie było za bardzo czym. Ani wojewoda, ani wojsko nie chcieli użyczyć ciężarówek - jak to określili - do przewozu jakiś szmat. Udało się znaleźć śmieciarkę, nią przewieziono skarby nad Wisłę, tam załadowano je na tratwę i nią spławiono do Kazimierza Dolnego.

- Stamtąd przez Lublin, Zamość, Hrubieszów, Włodzimierz Wołyński, Łuck, Wiśniowiec, Zbaraż, Tarnopol, trafiły aż do Kut - mówi Jerzy Tadeusz Petrus z muzeum na Wawelu. Po 17 września i radzieckiej agresji na Polskę zapadła decyzja, aby wywieźć skarb poza terytorium naszego kraju. Trafił do Rumunii, gdzie szczęśliwie udało się pokonać niemiecką ofensywę dyplomatyczna, mającą na celu niedopuszczenie do wywozu eksponatów. Ostatecznie w 1940 roku skarb trafiły do Kanady i tam pozostawały długie lata po zakończeniu wojny.

Co wydarzyło się w Kazimierzu Dolnym? Jak skarby z Wawelu, połączone ze skarbami z Zamku Królewskiego w Warszawie i z cennymi rękopisami z Biblioteki Narodowej trafiły za Atlantyk? Czy skarb wawelski wrócił w komplecie do Polski i kiedy to się stało? Dlaczego Kanada nie chciała go zwrócić zaraz po zakończeniu wojny?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gościeć: Jerzy Tadeusz Petrus (wicedyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu), Seweryn Kuter (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 9.18

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko - wciąż popularny bohater

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 16:43
Rok 2017 był rokiem Tadeusza Kościuszki. Ale koniec obchodów nie oznacza końca zbierania pamiątek po naczelniku. Te pamiątki ma zaprezentować na specjalnej ekspozycji powstające w Krakowie Muzeum Tadeusza Kościuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:37
Kiedy Bona Sforza zawierała małżeństwo z Zygmuntem I miała 24 lat, a więc jak na ówczesne czasy dla kobiet był to już zaawansowany wiek. Nieważne, że królewski małżonek był 27 lat starszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu nowych eksponatów Zamku na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:21
Zamek Królewski na Wawelu regularnie powiększa swoje zbiory po to, aby ciągle zachwycać zwiedzających. Dyrektor zamku - Jan Ostrowski opowiedział o tym, czym się kieruje przy dokonywaniu wyborów nowych eksponatów.
rozwiń zwiń