Zmiany w ratownictwie medycznym. Wszystko, co pacjenci powinni wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 11:31
Od dziś (1 kwietnia) do chorych wyjadą tylko państwowe karetki. Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która zakłada, że usługi ratownictwa medycznego mogą być realizowane tylko przez podmioty publiczne.
Audio
  • Sylwia Wądrzyk o zmianach w ratownictwie medycznym (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

- Potwierdzam. Od dzisiaj w Państwowym Ratownictwie Medycznym jeżdżą publiczne karetki. Wszystkie konkursy zostały rozstrzygnięte, umowy są podpisane do końca przyszłego roku – powiedziała w Jedynce Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Jak zaznaczyła, jest to regulacja, która dla samych pacjentów niewiele zmienia. Pogotowie można wezwać dzwoniąc tak, jak do tej pory pod numer 999 lub 112. Dyspozytorowi należy przekazać dokładnie te same informacje, co poprzednio, czyli: co się stało, w którym miejscu i w jakim stanie jest osoba poszkodowana.

Sylwia Wądrzyk przypomniała, że niedopuszczalne jest wzywanie pogotowia do zdarzeń, w których pomocy może udzielić lekarz rodzinny. – Osoba, która niesłusznie wezwała karetkę może zostać obciążona kosztami tego wezwania – powiedziała.   

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W nagraniu również relacja Macieja Waleckiego, który wybrał się z ratownikami medycznymi na całodniowy dyżur w karetce.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Gość: Sylwia Wądrzyk (rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 9.15

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komornik. Bezwzględne ograbianie dłużnika?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:49
Komornicze działania budzą grozę, a dłużnicy pozbawieni dóbr materialnych to nierzadko ofiary źle przemyślanych decyzji kupna. Czy zawód komornika musi kojarzyć się z bezwględnością?
rozwiń zwiń