Urząd, który jest strażnikiem czasu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:13
- Główny Urząd Miar to instytucja, która utrzymuje wzorce, a więc urządzenia, które służą do najdokładniejszego odtwarzania jednostek miar, w tym również czasu – sekundy – powiedział w audycji dr inż. Paweł Fotowicz z Głównego Urzędu Miar.
Audio
  • Jak zmieniały się sposoby pomiaru czasu na przestrzeni stu lat? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Robyn Mackenzie

- Mamy zegary atomowe, które odmierzają czas z niezwykłą precyzją. One są porównywane z zegarami na całym świecie i w ten sposób uzyskujemy pewną jednostkę miary czasu – sekundę. Ona jest najdokładniejszą jednostką czasu w Polsce – przyznał gość Jedynki.

Sygnał czasu, krótko mówiąc "pikanie", które odbiorcy Jedynki słyszą regularnie przed każdą pełną godziną, Główny Urząd Miar nadaje do radia na stałe od lat 80. - Najpierw przez 45 sekund są sygnały techniczne, których oczywiście nie nadaje się na antenie, natomiast na 5 sekund przed pełną godziną podaje się sygnały dźwiękowe, z których ostatni – szósty, oznacza punktualnie pełną godzinę – stwierdził dr Fotowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr inż. Paweł Fotowicz (Główny Urząd Miar)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 10.11

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Brzoska: Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:28
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto m.in. Teatru Polskiego Radia, który od ponad 90 lat zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży i poezji. 
rozwiń zwiń