Tata na urlopie. Jakie świadczenia przysługują ojcu?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:09
Powszechnie uważane jest, że to matka "gra pierwsze skrzypce" w kwestii opieki nad dzieckiem, gdyż to ona poświęca maluchowi najwięcej czasu od samej chwili narodzin. Tymczasem mężczyźni coraz chętniej korzystają z urlopów, dzięki którym mogą zostać w domu i przejąć chociaż część obowiązków z tym związanych.  
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Ludwig o prawach ojców (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Mecenas Katarzyna Ludwig mówi, że mężczyznom, którzy zostali ojcami przysługuje prawnie dwutygodniowy urlop rodzicielski. Można go wykorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 2 roku życia. - Jeśli urlopu się nie wykorzysta, to nie da się wymienić go na żaden ekwiwalent - ostrzega prawniczka. Wspomina również o prawie do urlopu okolicznościowego, jaki może każdy tata uzyskać zaraz po przyjściu na świat dziecka, pod warunkiem, że jest zatrudniony na umowę o pracę. - Pamiętajmy także o tym, aby nie bać się wykorzystywać urlopu wychowawczego, gdzie ważne jest, aby odpowiedni wniosek o jego uzyskanie złożyć u pracodawcy, na 21 dni przed datą rozpoczęcia urlopu - przypomina Katarzyna Ludwig.

Jak czują się ojcowie, którzy w momencie pojawienia się w ich rodzinie noworodka, zdecydowali się na dłuższy urlop, aby móc w pełni oddać się opiece nad dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia? - Gdy urodził mi się syn, zapragnąłem wraz z żoną wziąć dłuższą przerwę i zabrać go ze sobą na niesamowitą przygodę - opowiada tata pewnego malucha. Wspomina chwile, gdy podróżował z dzieckiem i żoną po Azji przez 3 miesiące. - Ten czas uświadomił mi, że przebywanie z dzieckiem 24 godziny na dobę nie jest wcale łatwe, ale przyczynia się do wytworzenia niesamowitej więzi - dodał mężczyzna.

O czym należy pamiętać w kwestii składania przez ojców wniosków o urlop "tacierzyński"? W jaki sposób wolny czas spędzony z dzieckiem wpływa na więź rodzącą się między dzieckiem, a świeżo upieczonym tatą?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Katarzyna Ludwig (mecenas)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 09.06

K.A/kh


Czytaj także

Depresja poporodowa. Kiedy nie jest to zwykły "baby blues"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 19:43
Rodzice z niecierpliwością wyczekują narodzin upragnionego dziecka. W momencie, gdy dziecko przychodzi na świat, wiele kobiet zaczyna borykać się z wachlarzem różnych, negatywnych emocji - począwszy od niewytłumaczalnego chronicznego smutku, a skończywszy na braku chęci do opiekowania się niemowlęciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerwa w pracy. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 14:23
Jedni spożytkują przerwę w pracy na przeglądanie portali społecznościowych i udanie się do pobliskiego sklepu, a inni wyjdą na papierosa. Jakie prawa co do długości przerwy mają pracownicy i w jaki sposób mogą tę przerwę wykorzystać?
rozwiń zwiń