Matki dzieci niepełnosprawnych intelektualnie chcą żyć pełnią życia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:43
Znaczną jego część poświęcają opiece nad dziećmi, ale wielu udaje się łączyć te obowiązki z realizacją własnych celów.
Audio
  • Jak wygląda życie rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Joanna Jasińska, matka dziewczynki z zespołem Angelmana, powiedziała, że macierzyństwo traktuje jako jedną z życiowych ról, ale nie jedyną. Jest anglistką i socjologiem, również komponuje muzykę. - Matki dzieci niepełnosprawnych to kobiety, które chcą normalnie żyć, a nie tylko siedzieć w domu. Nie chcę być postrzegana, jak cierpiąca matka Polka i wiem, że nie jestem jedyną osobą w grupie matek, które tak uważają – mówiła w audycji.

- Kobiety chcą mieć kawałek swojego życia i realizować się. To nie jest ich ego. To konieczność. Kiedy ma się tak trudne obowiązki do wypełnienia to ten oddech jest po prostu niezbędny – przyznała Aleksandra Warecka - dziennikarka zajmująca się problemami społecznymi.

Niedawno ukazała się publikacja "Nie było czasu na koniec świata" zawierająca dziesięć rozmów z mamami dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Wstęp do zbioru rozmów napisał prof. Zbigniew Izdebski – seksuolog, doradca rodzinny, ojciec. Rekomenduje tę książkę nie tylko mamom niepełnosprawnych dzieci, ale wszystkim tym, którzy są rodzicami lub pragną nimi być.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Aleksandra Warecka (dziennikarka zajmująca się problemami społecznymi, dwukrotnie nominowana  do nagrody za reportaż na Festiwalu Wrażliwym), Joanna Jasińska (anglistka, muzyk, doktor socjologii, a także absolwentka Instytutu Reportażu, liderka zespołu Pinakoteka, matka nastolatki z zespołem Angelmana)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 9.16

abi/kh

Czytaj także

Niepełnosprawni są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:09
- Słowo inwalida zawsze przyprawia mnie o gęsią skórkę. Inwalida oznacza 'zepsuty'. Wymazujmy to słowo ze swoich głów – mówiła w audycji Małgorzata Szumowska, dyrektor Niewidzialnej Wystawy.
rozwiń zwiń