Zajęcia dodatkowe. Jak pogodzić ambicje rodziców z możliwościami dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 12:59
- Dziecko musi mieć czas na zabawę - poucza psycholog dziecięcy Karina Mucha. Żyjemy w czasach, w których stawiany jest nacisk na wspieranie dziecka w jego rozwoju, co przejawia się zapisywaniem na liczne kursy pozalekcyjne. Czy w takich sytuacjach pozwalamy dziecku na to, aby mogło decydować o sobie?
Audio
  • Rozmowa z psychologiem dziecięcym o przesadnych ambicjach rodziców w stosunku do dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- W sytuacji, gdy dziecko spędza dzień na licznych, dodatkowych zajęciach, nie ma czasu na to, aby zastanowić się, co by tak naprawdę chciało robić - zauważa psycholog. Dodaje także, że warto, aby dzieci przebywały w grupie rówieśniczej, ale nie jest wskazane, aby oglądały swoich rodziców tylko i wyłącznie z pozycji tylnego siedzenia w aucie.

Czy przekupywanie dzieci drogimi prezentami lub wyższym kieszonkowym jest metodą, która jest bezpieczna? - Tego typu działania są skuteczne tylko na krótką metę, gdyż dziecko przyjmuje za pewnik, że każde poświęcenie będzie jednoznaczne z nagrodą otrzymaną z zewnątrz - ostrzega Karina Mucha. Zwraca także uwagę na to, że nasze pociechy są często naprawdę zmęczone i również mogą wyczekiwać na dzień, który nie będzie kolejną listą szkolnych zajęć i pozaszkolnych obowiązków. - Radość gaśnie w dzieciach, które są nieustannie przewożone z jednych lekcji na drugie - dodaje. 

Jak znaleźć złoty środek, aby dziecko z przyjemnością chodziło na dodatkowe fakultety, ale miało też czas na swobodną zabawę? Dlaczego nie warto zmuszać dzieci do dodatkowych zajęć? Czym grozi brak umiaru w obciążeniu najmłodszego dodatkowymi obowiązkami? 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ekspertem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Karina Mucha (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 11.11

K.A/kh

Czytaj także

Trudne relacje tata - córka. Jak nie popełniać błędów?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 13:15
W najbliższą sobotę 17.11.2018 rozpocznie się Międzynarodowe Forum Tato.Net, którego głównym celem jest nauczanie ojców jak być dobrymi dla swoich dzieci.
rozwiń zwiń