Piękne historie najpiękniejszych polskich żaglowców

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 12:16
Dar Pomorza i Dar Młodzieży to najsłynniejsze polskie żaglowce. Dziś mało kto wie, że zanim Dar Pomorza trafił do służby, najbardziej znanym polskim żaglowcem był Lwów.
Audio
  • Marek Twardowski o historii najpiękniejszych polskich żaglowców (Cztery pory roku/Jedynka)
Dar Pomorza to jedna z gdyńskich atrakcji, jednak nie jedyna
Dar Pomorza to jedna z gdyńskich atrakcji, jednak nie jedynaFoto: Pixabay.com/Public domain

Żaglowiec Lwów został wybudowany w Wielkiej Brytanii, jako 3-masztowa towarowo-pasażerska fregata. Został zakupiony latem 1920 r. dla nowo powstającej Szkoły Morskiej w Tczewie i przebudowany na statek szkolny. W swój najsłynniejszy rejs żaglowiec wypłynął do Brazylii. 13 sierpnia 1923 roku, jako pierwszy polski statek, przekroczył równik. Przez długi czas pływał na linii do Australii.

– Po wycofaniu ze służby został przeznaczony na okręt mieszkalny dla załóg okrętów podwodnych, a po wybudowaniu koszar postanowiono się go pozbyć. Pocięto go na złom – mówi w audycji Marek Twardowski, kustosz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.  

Czy nazwa Dar Młodzieży jest przypadkowa? Jak długo Dar Pomorza szkolił marynarzy? Który z trzech słynnych żaglowców był najdłuższy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Marek Twardowski (kustosz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 9.17

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec Rejsu Niepodległości. Organizatorzy podsumowali 10 miesięcy żeglugi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 22:26
Uroczysta gala oficjalnie zakończyła Rejs Niepodległości. W siedzibie Portu Morskiego w Gdyni organizatorzy rejsu podsumowali 10 miesięcy żeglugi i podziękowali uczestnikom, załodze oraz sponsorom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: ogłaszam program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 00:05
- Chciałbym ogłosić program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży, a także wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca - powiedział w czwartek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. 
rozwiń zwiń