"Aby nauczyć dziecko pisać, trzeba dać mu swobodę"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:39
Rodzice często pouczają dzieci, które bazgrzą bez większego zastanowienia po kartce papieru, aby poprawnie chwytały za długopis. Kiedy zwracanie dzieciom uwagi jest wskazane, a kiedy powinniśmy pozwolić im na całkowitą swobodę?
Audio
  • Dlaczego bazgranie ma sens? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/NadyaEugene

Co zrobić z dzieckiem, które ma dwa lata i chwyta kredkę w sposób "cylindryczny" obejmując przedmiot całą ręką? - W takiej sytuacji nie należy dziecku przeszkadzać i na siłę zmieniać sposobu trzymania na prawidłowy - mówi pedagog Karina Bartos. Przestrzega przed nadmiernym ingerowaniem rodzica w zabawę dziecka, gdyż uważa, że każdy etap - nawet ten najbardziej nieudolny, przyczynia się do rozwoju umiejętności pisania i nie należy go pomijać. - Dzieci do drugiego roku życia mają chwytać za kredki i długopisy tak, jak im się to podoba. Dajmy im swobodę, gdyż tylko wtedy nauczą się dobrze pisać - dodaje.

Pedagog zaleca także, aby pozwolić dziecku, które je kaszkę na spożywanie jej własną ręką i brudzenie najbliższego otoczenia. - Umiejętność pisania kształtuje się także w tego typu czynnościach, gdyż nie chodzi tylko o poprawne złapanie pióra - mówi Karina Bartos i dodaje, że dziecko, aby posiadło umiejętność pisania musi także nauczyć się oceniania odległości i mądrego zaplanowania ruchu.

Aby dowiedzieć się nieco na temat kaligrafii, reporterka Magdalena Zbylut zajrzała do szkoły KALIGRAF w Krakowie, aby porozmawiać o sztuce pisania ze specjalizującym się w danej dziedzinie - Grzegorzem Barasińskim. Jakie cechy powinien mieć człowiek, który chce się spełniać w kaligrafii? - Niech ta potrzeba narodzi się z pragnienia przebywania z pięknem - mówi ekspert i dodaje, że piszący, który będzie rozwijał w sobie sztukę kaligrafii nauczy się przy okazji pokory i zyska świeżość umysłu. 

Czym jest integracja sensoryczna i kiedy trzeba udać się do psychologa z dzieckiem? Czy warto trzyletnie dziecko uczyć pisania liter? Kto może zostać kaligrafem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Karina Bartos (pedagog, logopeda)

Data emisji: 29.03.2019 

Godzina emisji: 10.15

K.A/kh

Czytaj także

Jak oczyszczać organizm, aby nie powodować w nim szkód?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:16
Dietetycy proponują szereg rozwiązań, które mają zapewnić pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn. Jakie produkty warto na stałe włączyć do swojej diety, aby nieświadomie nie skazywać się na spadek energii i niedobór witamin?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowita historia ocalenia skarbu wawelskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:04
Ta historia to niemal gotowa fabuła thrillera. W 1939 roku w obliczu niemieckiej agresji pracownicy muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu postanowili ocalić najcenniejsze eksponaty ze skarbca koronnego. Z poświeceniem wywieźli je z Krakowa śmieciarką, tratwą, wozami drabiniastymi i dopiero potem samochodami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały kieliszek dużym krokiem w kierunku raka

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 15:03
Okazuje się, że z medycznego punktu widzenia kieliszek wina przed snem "na rozluźnienie" to trucizna. Niedawno ukazały się wyniki badań przeprowadzone przez Brytyjczyków w 2018 roku, z których wynika, że nawet najmniejsza dawka alkoholu jest szkodliwa dla organizmu.
rozwiń zwiń