X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matematyczni geniusze ze słynnej lwowskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:14
Zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców. O kim mowa? Mówimy o geniuszach w dziedzinie matematyki opisanych w książce "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" autorstwa Mariusza Urbanka. 
Audio
Liczby rządzą światem - uważał Pitagoras
"Liczby rządzą światem" -  uważał PitagorasFoto: pixabay.com/geralt

Reprezentanci lwowskiej szkoły matematycznej, w tym m.in. Stefan Banach, Stanisław Mazur, Stanisław Ułam czy Hugo Steinhaus nie byli tylko fantastycznymi matematykami. Byli ciekawymi świata ludźmi kultury. Tak opowiada o bohaterach swojej książki gość "Czterech pór roku" Mariusz Urbanek.  

Początki lwowskiej szkoły matematycznej miały miejsce na krakowskiej ławce niedaleko Wawelu, gdzie doszło do spotkania dwóch geniuszów: Hugo Steinhausa oraz Stefana Banacha. Dwa lata po rozmowie przenieśli się do Lwowa, aby kontynuować stworzone dzieło. 

Gość audycji zaznacza, że niepowtarzalną rzeczą było to, że Stefan Banach został profesorem. W swojej publikacji opisuje, że Banach, choć był genialnym matematykiem, stronił od publicznych wystąpień, pisania artykułów, czy starania się o stopnie naukowe.

- Stefanowi Banachowi nie śpieszyło się do publicznej obrony pracy, kiedy trzeba było stanąć przed wysoką komisją, odpowiadać na pytania. Zastosowano spisek. Dziekan wezwał go kiedyś  do siebie i powiedział, że jest pewna grupa ludzi z Krakowa, która chciałaby przedyskutować pewien problem matematyczny. Banach zgodził się na dyskusję i tak wyglądała jego publiczna obrona pracy doktorskiej - mówi Mariusz Urbanek. -  Podobny spisek, nazwany spiskiem bohaterów lwowskich, musieli zastosować wykładowcy z uczelni, żeby zmusić go do napisania doktoratu. 

Ciekawym wątkiem jest również opowiadanie o słynnej kawiarni szkockiej, gdzie znajdował się zeszyt, który przeszedł do historii jako księga szkocka. W czasach dwudziestolecia międzywojennego zapisano w nim 189 zadań matematycznych. Do dzisiaj nie wszystkie zostały rozwiązane przez matematyków. 

Jakie były powojenne losy naukowców z lwowskiej szkoły matematycznej i jakie ciekawe historie kryje w sobie książka Mariusza Urbanka? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł ayducji: Cztery pory roku z cyklu "A to Polska właśnie"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna")

Data emisji: 12.04.2019 

Godzina emisji: 9.17

ans/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Banach – matematyczny samouk

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 08:15
Nigdy nie ukończył studiów, matematyki nauczył się sam. Stefan Banach, jako autor ponad 60 prac naukowych i twórca wielu twierdzeń, w sposób fundamentalny wpłynął na wiele działów królowej nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy genialni matematycy w światowej elicie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 07:20
2 kwietnia 1919 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Polskie Towarzystwo Matematyczne. Do dziś nazwiska polskich naukowców wymieniane są wśród ścisłej czołówki najwybitniejszych matematyków na świecie.
rozwiń zwiń