Nie wierzmy w żadne cudowne leki w leczeniu chorób serca

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:39
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje o włączenie się w działania mające na celu zapobieganie pojawianiu się błędnych informacji na temat profilaktyki i leczenia chorób serca. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Csaba Deli/shutterstock.com

- Borykamy się z epidemią problemów sercowych. Polska króluje wśród krajów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę zawałów serca, udarów mózgu - mówi dr Renata Główczyńska w audycji "Cztery pory roku". Ważne, abyśmy sami dbali o swoje zdrowie, a nie wierzyli w to, co mówią nam inni ludzie - dodaje.

Wiele czynników wpływa na choroby serca, m.in. siedzący tryb życia, palenie papierosów, brak ruchu. Jedną z chorób układu krwionośnego jest miażdżyca, która jest przez większość Polaków lekceważona. - Wielu z nas nie wierzy w miażdzycę, ponieważ jej nie czujemy i nie widzimy. Tak samo jak nie widzimy bakterii - podkreśla Renata Główczyńska.  

Gość audycji porusza problem suplementów diety, które dostępne są w aptekach bez recepty. Są one często mylone z lekami i nie mają wpływu na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Pani doktor dodaje również, że powinno się przyjmować leki sprawdzone o udowodnionym działaniu, wydane z przepisu lekarza. 

Jaki wpływ ma miażdżyca na pracę naszego serca i jak dbać o prawidłową profilaktykę? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: dr n. med. Renata Główczyńska (kardiolog)

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 10.14

ans/ag

Czytaj także

Arterioskleroza, czyli miażdżyca. Jak nie dać się podstępnej chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 20:00
Miażdżyca to podstępna choroba. Zwykle zaczyna się niewinnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne zastawki serca polskiego pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:45
Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej powoduje powiększenie serca, zmniejszenie jego wydajności pracy i obniżenie rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układów: krążenia i oddechowego.
rozwiń zwiń