Przelewy kartą, telefonem. Jak bezpiecznie wykonywać transakcje płatnicze?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:51
Społeczeństwo przyzwyczaiło się do wirtualnych portfelów. Płatność kartą zbliżeniową czy telefonem to codzienność. Jest to komfortowe, ale jak zachować bezpieczeństwo wykonując przelewy za pomocą urządzeń elektronicznych?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com

Według danych z końca ubiegłego roku, transakcje telefonami wykonało prawie 9 milionów użytkowników. Gość audycji "Cztery pory roku" Przemysław Barbrich zaznacza, iż dobrze zakodowany telefon to podstawa. Kod zabezpieczający nie powinien posiadać najpopularniejszych znaków, np. liter "m" lub "z".

Gość wyjaśnia również, jak istotna jest dbałość o szczegóły, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w użytkowaniu telefonów. - Smartfon podobnie jak samochód należy serwisować. W telefonie, tak jak w komputerze, powinien być zainstalowany program antywirusowy. To kosztuje niewiele, a w chwili zainfekowania telefonu wirusem zaczynają się problemy - dodaje gość.

W audycji poruszono temat zastrzegania kart płatniczych. Pod ogólnopolskim numerem 828 828 828 możemy zastrzec kartę, ale nie tylko. Przemysław Barbrich ostrzega, że przestępcy bardzo dokładnie wiedzą jak posługiwać się tożsamością użytkowników banku, mając zaledwie dowód osobisty, więc warto zastrzegać również dane osobowe.

Jak jeszcze należy dbać o bezpieczne transakcje oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na użytkowników bankowości internetowej?

Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich) 

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 10.11 

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert radzi, jak bezpiecznie korzystać z komputera i smartfona

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 16:59
Jedno nieopatrzne kliknięcie może narobić nam wielu kłopotów, także finansowych. Dawid Piekarz z Urzędu Komunikacji Elektronicznej radzi, jak zachować bezpieczeństwo korzystając z komputerów lub telefonii mobilnej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberprzestępczość bankowa. Jak się przed nią chronić?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 13:36
Kiedyś zrobienie przelewu, sprawdzenie finansów na koncie, czy zapłacenie za ratę kredytu, wymagało wizyty w banku. Obecnie większość operacji bankowych, możemy wykonać nawet bez użycia komputera. Wystarczy nam jedynie telefon z odpowiednią aplikacją i dostępem do internetu. Czy innowacyjne udogodnienie jest rzeczywiście całkowicie bezpieczne? Jakie pułapki czyhają na użytkowników bankowości elektronicznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodówka, która może zamówić jedzenie - czy powinniśmy się obawiać urządzeń "smart"?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 15:30
Lodówka, która zawiadomi o braku mleka czy piekarnik dający przepis na chleb to już rzeczywistość. Jakie zagrożenia wiążą się z rozwojem takiego sprzętu?
rozwiń zwiń