Dziecko w rodzinie zastępczej. Z sideł przemocy do lepszego domu?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:39
Psycholog dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że przemoc ma różne oblicza, a społeczeństwo nie zawsze potrafi trafnie ocenić, kiedy dochodzi do nadużycia ze strony rodziców. Jak przemoc wpływa na psychikę dziecka i kiedy rodzina zastępcza staje się jedyną szansą na ocalenie pokrzywdzonego dziecka?
Audio
  • Rozmowa z dr Aleksandrą Piotrowską o dzieciach kierowanych do rodzin zastępczych. (Cztery pory roku/Jedynka)
Z ostatnich danych wynika, że z Funduszu Alimentacyjnego wypłacono alimenty za 315 tysięcy rodziców, którzy nie płacą na rzecz swoich dzieci.
Z ostatnich danych wynika, że z Funduszu Alimentacyjnego wypłacono alimenty za 315 tysięcy rodziców, którzy nie płacą na rzecz swoich dzieci.Foto: Shutterstock

- Przemoc ma różne formy, a my z reguły kojarzymy ją z biciem, gdzie na ciele malucha widać liczne obrażenia - mówi dr Aleksandra Piotrowska. Często słyszymy o katastrofach, w których czteromiesięczne dziecko trafia do szpitala z połamanymi kończynami. - Jak się okazuje przemoc ma znacznie szersze spektrum - mówi gość Jedynki, wymieniając przemoc seksualną oraz zwykłe zaniedbanie potrzeb emocjonalnych dziecka. - Przemoc seksualna jest niestety najtrudniejsza do zdiagnozowania - dodaje. Zwraca też uwagę na to, że dziecko, które od kilku miesięcy opuszcza zajęcia w szkole tłumacząc się tym, że nie lubi do niej chodzić - także pada ofiarą zaniedbania ze strony uległych rodziców.

Dr Aleksandra Piotrowska podkreśla, że odebranie dziecka rodzicom i umieszczenie go w rodzinie zastępczej, która stwarza lepsze środowisko wychowawcze jest mimo wszystko dla dziecka ogromną traumą. Twierdzi, że polskie prawo skutecznie chroni interesy dorosłych, aby zbyt szybko nie odebrać im dziecka. Jak się okazuje, często obietnice poprawy ze strony dysfunkcyjnych rodziców mają się nijak do rzeczywistości. - Zdarza się tak, że rodzic już trzeci rok z rzędu obiecuje, ze przestanie pić, a w jego życiu tej zmiany nadal nie widać - dodaje gość Jedynki. 

- Musimy mieć świadomość tego, że dziecko kocha nawet tych rodziców, którzy są dla niego potworami - słyszymy z ust psychologa. Dowiadujemy się także, że ten maluch, który ciągle doświadcza piekła codziennej przemocy, nie ma prawa uwierzyć w to, że w jego życiu może pojawić się miejsce na szczęście i miłość.

Czy warto kierować dziecko do rodziny zastępczej, która rezprezentuje inny język i kulturę? Dlaczego dziecko doznające krzywdy w dalszym ciągnie pragnie trwać przy agresywnych rodzicach? Kiedy tak naprwdę zaczyna się przemoc emocjonalna? Zapraszmy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: psycholog dr Aleksandra Piotrowska (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 10.11

K.A/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak oczyszczać organizm, aby nie powodować w nim szkód?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:16
Dietetycy proponują szereg rozwiązań, które mają zapewnić pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn. Jakie produkty warto na stałe włączyć do swojej diety, aby nieświadomie nie skazywać się na spadek energii i niedobór witamin?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały kieliszek dużym krokiem w kierunku raka

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 15:03
Okazuje się, że z medycznego punktu widzenia kieliszek wina przed snem "na rozluźnienie" to trucizna. Niedawno ukazały się wyniki badań przeprowadzone przez Brytyjczyków w 2018 roku, z których wynika, że nawet najmniejsza dawka alkoholu jest szkodliwa dla organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wierzmy w żadne cudowne leki w leczeniu chorób serca

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:39
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje o włączenie się w działania mające na celu zapobieganie pojawianiu się błędnych informacji na temat profilaktyki i leczenia chorób serca. 
rozwiń zwiń