Pożywne śniadanie podstawą udanego dnia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:31
Jest powiedzenie: "Zjedz śniadanie sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi". Czy pamiętamy o tym, aby w codziennym pędzie życia znaleźć dla siebie kilka minut na zjedzenie odżywczego śniadania?
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Błażejewską o tym, jak ważne powinny być dla nas śniadania. (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Elena Veselova / Shutterstock

Dietetyk kliniczny Katarzyna Błażejewska ostrzega przed tym, że długie zwlekanie ze zjedzeniem śniadania powoduje nadmierną produkcję kortyzolu (hormonu stresu). Zaleca, aby zjeść śniadanie maksymalnie do godziny po wstaniu z łóżka, aby nie narażać się na złe samopoczucie i spadek energii w ciągu dnia.

Gość Jedynki mówi, że wielu pacjentów narzeka na to, że ma problemy z przełknięciem czegokolwiek o poranku. Zaleca, aby wtedy przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowym. - Być może poranny brak apetytu jest wywołany nieprzetrawioną, późno zjedzoną kolacją - twierdzi.

Jak się okazuje - najtrudniej do jedzenia śniadań namówić dzieci. - Wygospodarujmy 10 minut przed zaprowadzeniem naszych pociech do szkoły, aby pokazać im, że śniadanie może być przyjemnym rytuałem. Zasiadajmy wspólnie do stołu - zachęca Katarzyna Błażejewska. Ci, którzy nie przepadają za jajkami i chlebem mogą wypić mleczny koktajl z dodatkiem owoców. 

Czym jest europejski dzień śniadania pod hasłem "Znajdź czas na śniadanie"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Katarzyna Błażejewska (dietetyk kliniczny)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 9.11

K.A/abi

Czytaj także

Matematyczni geniusze ze słynnej lwowskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:14
Zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców. O kim mowa? Mówimy o geniuszach w dziedzinie matematyki opisanych w książce "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" autorstwa Mariusza Urbanka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w rodzinie zastępczej. Z sideł przemocy do lepszego domu?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:39
Psycholog dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że przemoc ma różne oblicza, a społeczeństwo nie zawsze potrafi trafnie ocenić, kiedy dochodzi do nadużycia ze strony rodziców. Jak przemoc wpływa na psychikę dziecka i kiedy rodzina zastępcza staje się jedyną szansą na ocalenie pokrzywdzonego dziecka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odebranie dzieci rosyjskiej rodzinie. Jakie są szanse na ich odzyskanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 16:13
Rosjanin Denis Lisov postanowił na własną rękę "porwać" swoje biologiczne dzieci, które wcześniej zostały umieszczone u muzułmańskiej rodziny zastępczej w Szwecji. Mężyczna wystąpił o azyl w Polsce, co spowodowało międzynarodowy spór o nieprzestrzeganie praw dziecka.
rozwiń zwiń