"Polska Pomaga". Akcja Caritas Polska nie tylko dla Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:40
W niedzielę 28 kwietnia 2019 odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny, będący podziękowaniem dla Polaków za gotowość niesienia pomocy potrzebującym na świecie. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony mieszkańcom Wenezueli. Ale Polska pomaga nie tylko Wenezueli.
Audio
  • Caritas Polska pomaga Syrii (Cztery pory roku/Jedynka)
Uchodźcy z Syrii
Uchodźcy z SyriiFoto: pixabay/domena publiczna

Caritas Polska wspiera również mieszkańców Syrii, gdzie konflikt trwa już osiem lat. Choć działania wojenne nie są prowadzone w całym kraju, to ich następstwa są widoczne niemal na każdym kroku.

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne


Sylwia Hazboun z Caritas Polska, która w połowie kwietnia wróciła z Syrii, mówi, że chodząc po tamtejszych miastach czuła się, jak w scenerii filmu katastroficznego, szczególnie we wschodnim Aleppo, oraz tam, gdzie przebiegała linia frontu. - Jeszcze smutniejsze dla mnie są spotkania z ludźmi, którzy mówili, ile tam stracili - wyznaje.

Caritas Polska jest obecna w Syrii od początku konfliktu, a od dwóch lat realizuje program "Rodzina rodzinie". Polacy przekazali na ten program 40 milionów złotych. Syryjczycy dostają pieniądze, a nie pomoc rzeczową, gdyż sami wiedzą, na co je przeznaczyć. Inny program przewiduje udzielanie mikrograntów dla przedsiębiorców.

Marianna Chlebowska podkreśla, że wiele osób straciło swoje miejsca pracy, czy narzędzia. - Stworzenie możliwości zakupu dla nich wyposażenia warsztatów lub narzędzi umożliwia im uniezależnienie się od pomocy humanitarnej - mówi pracownica Caritas. Taką pomoc otrzymało około 200 osób.

Więcej o pomocy dla różnych krajów na stronie Caritas Polska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego materiału. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Materiał przygotowała: Małgorzata Głogowska

Goście: Sylwia Hazboun i Marianna Chlebowska (Caritas Polska)

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 10.43

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert "Polska Pomaga – Pomoc dla Syrii". Włącz się do akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:17
Polskie kolędy wybrzmią w niedzielę w Łazienkach Królewskich w Warszawie podczas charytatywnego koncertu "Polska Pomaga – Pomoc dla Syrii". - Warto okazać gest dobrej woli i wysłać choćby charytatywnego SMS-a, który wspomoże akcję - mówił ksiądz Marek Dec z Caritas Polska. Dochód z koncertu oraz z prowadzonej zbiórki SMS-owej zostanie przekazany mieszkańcom Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawicielka Caritas Polska: sytuacja w Syrii nadal nieustabilizowana

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 09:21
- Wojna to nie tylko spadające bomby. To również wysokie ceny i ogromne bezrobocie. Przez kilka lat dzieci nie chodziły do szkoły - mówiła w Polskim Radiu 24 Sylwia Hazboun z Caritas Polska.
rozwiń zwiń