Alergie. Jedni z nich wyrastają, inni je nabywają

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 12:54
Wiosna to okres, w którym alergicy nie rozstają się z chusteczkami i z lekarstwami. Gość Jedynki - alergolog prof. Bolesław Samoliński twierdzi, że alergii można nabawić się nawet będąc w podeszłym wieku. Dlaczego tak się dzieje i co nas uczula?
Audio
  • Rozmowa z prof. Bolesławem Samolińskim o alergiach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cenczi/Pixabay

Prof. Bolesław Samoliński twierdzi, że uczulić można się w każdym wieku. Najstarszy pacjent skarżący się na alergiczne dolegliwości, który zapukał do gabinetu profesora miał 89 lat. Gość Jedynki uważa, że nabycie alergii spowodowane jest nieustannie zmieniającym się środowiskiem, które ma wpływ na nasz układ immunologiczny. - Ilość czynników chemicznych, spaliny z silników wysokoprężnych oraz dym z kominów - to wszystko niszczy naszą odporność - ocenia gość Jedynki twierdząc, że obecnie uczulamy się znacznie częściej, niż poprzednie pokolenia. 

Prof. Samoliński tłumaczy, że ulatniające się pyłki kwitnącej brzozy transportują szkodliwe związki chemiczne wydzielane z rur samochodowych. A pyłki te podrażniają błonę śluzową nosa. Efektem tego jest jeszcze większe ryzyko uczulenia i przyswajania toksyn do organizmu. Gość Jedynki dostrzega zależność pomiędzy uczuleniem na pyłki kwitnących roślin, a byciem uczulonym na konkretne pokarmy. - Istnieje uczulenie w wieku dojrzałym na pokarmy, co jest konsekwencją reakcji krzyżowych w uczuleniu na pyłki kwitnących roślin - twierdzi ekspert.

Co się dzieje z dziećmi, które do pierwszego roku życia miały podawane antybiotyki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: prof. Bolesław Samoliński (kierownik Kliniki Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 11.14

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"American dream" - czy Ameryka jest lepszym światem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:00
W "Kulturze przy kawie" organizatorka wypraw po Stanach Zjednoczonych - Żaneta Auler mówiła o tym, co jest największą atrakcją dla turystów, którzy chcą na własnej skórze poczuć czym jest "American dream". Zdradziła też, w jaki sposób mieszkańcy radzą sobię ze zwykłą codziennością i wzięła "pod lupę" wszelkie mity związane z utopijnym miejscem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Dzień Radia. Odsłaniamy kulisy pracy po drugiej stronie mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 14:56
Dziś obchodzony jest Polski Dzień Radia. Święto ma podkreślić rolę tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg - dociera do ludzi w najodleglejszych zakątkach globu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wakacje bez wizy? Coraz częściej jest to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:21
Coraz więcej krajów, do których obowiązuje ruch wizowy, wprowadza pewne udogodnienia i oferuje wykupienie wizy dopiero po przyjeździe, na przejściu granicznym.
rozwiń zwiń