X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wynalazki Polaków, które zmieniły świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 14:22
Wycieraczki samochodowe, biurowe spinacze, drabina strażacka, kamizelka kuloodporna, czy ręczna kamera filmowa to wynalazki naszych rodaków. W audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o polskich wynalazcach, odkrywcach, którzy zmienili świat na lepsze.
Audio
  • Polscy wynalazcy, którzy zmienili świat na lepsze (Cztery pory roku/Jedynka)
Spinacze biurowe
Spinacze biuroweFoto: skyradar/Pixabay

Polskimi wynalazcami nie byli wyłącznie inżynierowie, byli nimi również artyści. Do takich należał Józef Hoffman, który wynalazł spinacz biurowy. Był osobą bardzo kreatywną i tworzył to, co mu było potrzebne. - Hoffman ćwiczył grę na fortepianie przy otwartym oknie, wiatr rozwiewał mu kartki z nutami, więc pomyślał, że przydałoby się coś, co będzie trzymać te kartki. Pomysł podsunął mu klucz wiolinowy. Józef Hoffman wyginając w odpowiedni sposób kawałek drutu został twórcą spinacza biurowego - mówi Andrzej Fedorowicz, współautor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili swiat".

Józef Hoffman za życia zrobił wielkie wrażenie na Thomasie Edisonie - jednym z najbardziej znanych wynalazców na świecie. 

Wynalazczynią kevlaru - jednego z najbardziej popularnych tworzyw, była Stefania Chwałek (właściwie Stephanie Kwolek) - amerykańska chemiczka polskiego pochodzenia. Kevlar jest bardzo popularny, masowo wykorzystywany do tworzenia m.in. kamizelek kuloodpornych.  

Z kolei odkrycie wykrywacza min także należy do zasług jednego z Polaków. Wynalazcą jest polski inżynier, elektronik, który posiadał również wykształcenie saperskie, Józef Stanisław Kosacki. - Gdy znalazł się w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Szkocji, razem z polskimi żołnierzami, którzy tam stacjonowali, usłyszał o tragicznym wypadku, który miał miejsce w jednej z polskich kompanii, która weszła na pole minowe. Wówczas postanowił wynaleźć coś, co pomoże żołnierzom w wykrywaniu min i ich rozbrajaniu - powiedział gość audycji. 

Kto wynalazł drabinę strażacką oraz kto był odkrywcą witamin? Jakie zastosowanie mają wynalazki w medycynie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku, cykl: "A to Polska właśnie" 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Andrzej Fedorowicz (dziennikarz, współautor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili swiat")

Data emisji: 26.04.2019

Godzina emisji: 9.17

ans/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rodzaj pięknego szaleństwa". Poznaj zapomnianą historię nauki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:12
- Ta książka jest o wyobraźni i o jej manowcach - podkreślał Krzysztof Rejmer, autor nowo wydanego zbioru esejów "Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia. Encyklopedia, której warto ufać?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 13:30
W dobie cyfryzacji, bliżej nam do posiłkowania się hasłami z internetowej Wikipedii, niż do pokuszenia się o zaczerpnięcie wiedzy z tradycyjnej encyklopedii.
rozwiń zwiń