Wynalazki Polaków, które zmieniły świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 14:22
Wycieraczki samochodowe, biurowe spinacze, drabina strażacka, kamizelka kuloodporna, czy ręczna kamera filmowa to wynalazki naszych rodaków. W audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o polskich wynalazcach, odkrywcach, którzy zmienili świat na lepsze.
Audio
  • Polscy wynalazcy, którzy zmienili świat na lepsze (Cztery pory roku/Jedynka)
Spinacze biurowe
Spinacze biuroweFoto: skyradar/Pixabay

Polskimi wynalazcami nie byli wyłącznie inżynierowie, byli nimi również artyści. Do takich należał Józef Hoffman, który wynalazł spinacz biurowy. Był osobą bardzo kreatywną i tworzył to, co mu było potrzebne. - Hoffman ćwiczył grę na fortepianie przy otwartym oknie, wiatr rozwiewał mu kartki z nutami, więc pomyślał, że przydałoby się coś, co będzie trzymać te kartki. Pomysł podsunął mu klucz wiolinowy. Józef Hoffman wyginając w odpowiedni sposób kawałek drutu został twórcą spinacza biurowego - mówi Andrzej Fedorowicz, współautor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili swiat".

Józef Hoffman za życia zrobił wielkie wrażenie na Thomasie Edisonie - jednym z najbardziej znanych wynalazców na świecie. 

Wynalazczynią kevlaru - jednego z najbardziej popularnych tworzyw, była Stefania Chwałek (właściwie Stephanie Kwolek) - amerykańska chemiczka polskiego pochodzenia. Kevlar jest bardzo popularny, masowo wykorzystywany do tworzenia m.in. kamizelek kuloodpornych.  

Z kolei odkrycie wykrywacza min także należy do zasług jednego z Polaków. Wynalazcą jest polski inżynier, elektronik, który posiadał również wykształcenie saperskie, Józef Stanisław Kosacki. - Gdy znalazł się w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Szkocji, razem z polskimi żołnierzami, którzy tam stacjonowali, usłyszał o tragicznym wypadku, który miał miejsce w jednej z polskich kompanii, która weszła na pole minowe. Wówczas postanowił wynaleźć coś, co pomoże żołnierzom w wykrywaniu min i ich rozbrajaniu - powiedział gość audycji. 

Kto wynalazł drabinę strażacką oraz kto był odkrywcą witamin? Jakie zastosowanie mają wynalazki w medycynie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku, cykl: "A to Polska właśnie" 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Andrzej Fedorowicz (dziennikarz, współautor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili swiat")

Data emisji: 26.04.2019

Godzina emisji: 9.17

ans/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rodzaj pięknego szaleństwa". Poznaj zapomnianą historię nauki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:12
- Ta książka jest o wyobraźni i o jej manowcach - podkreślał Krzysztof Rejmer, autor nowo wydanego zbioru esejów "Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia. Encyklopedia, której warto ufać?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 13:30
W dobie cyfryzacji, bliżej nam do posiłkowania się hasłami z internetowej Wikipedii, niż do pokuszenia się o zaczerpnięcie wiedzy z tradycyjnej encyklopedii.
rozwiń zwiń