Niepełnosprawni w przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 14:24
Bartłomiej Tarnowski z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, który porusza się na wózku inwalidzkim, w Jedynce zwraca szczególną uwagę na realia warunków stwarzanych dla niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej. Mówi też, w jaki sposób takim osobom okazywać pomoc.
Audio
  • Bartłomiej Tarnowski w rozmowie o niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Teerayuth Oanwong

Bartłomiej Tarnowski wypowiedział się na temat tego, jak wygląda korzystanie z autobusów przez osoby używające wózków inwalidzkich. - Ta praktyka zależy od miasta, technologii i tego jak jest tabor dostosowany do ich potrzeb - mówi. Jako poruszający się na wózku twierdzi, że ma szczęście być mieszkańcem Warszawy, gdyż miasto stwarza wiele komfortu dla niepełnosprawnych jeżdżących autobusami. Ocenia, że kierowcy są dobrze przeszkoleni i często skłonni do tego, żeby nieść pomoc. 

Gość Jedynki twierdzi, że udoskonalanie budynków, aby stwarzały komfort dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich to nadal temat pełen niedociągnięć. - W momencie, kiedy budynek przechodzi remont należałoby na samym początku ustalić, jakie zmiany wprowadzić w nim, aby uwzględnić potrzeby inwalidów - dodaje Bartłomiej Tarnowski.

Zwraca uwagę na niesienie pomocy niepełnosprawnym i okazywanie im życzliwości. Mówi, że warto jest mieć oczy otwarte, aby nie przesadzić i tym samym nie zrobić niechcący krzywdy takiej osobie. - Pomaganie jest wskazane, ale warto abyśmy wcześniej zapytali, czy taka osoba w danym momencie potrzebuje naszej pomocy - zaleca.

Jak wygląda sytuacja niepełnosprawnych mieszkających na wsiach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość:  Bartłomiej Tarnowski (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 11.12

K.A/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czad. Cichy zabójca nie tylko w czasie zimy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 11:52
- Kominiarz przynosi szczęście zapobiegając nieszczęściu - mówi Mirosław Antos z Krajowej Służby Kominiarzy. Zachęca do korzystania z pomocy specjalisty i przestrzega przed zatruciem czadem, które - jak się okazuje - jest także wysoce prawdopodobne w okresie wiosenno-letnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozlicz swój PIT przez internet. To najszybsze i najprostsze

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 10:37
Rejestracja narodzin dziecka, wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, wniosek o dowód osobisty, wniosek o 500+, czy wreszcie – rozliczenie podatkowe. To tylko wybrane sprawy, które można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Aby móc korzystać z tej formy udogodnienia, należy mieć założony Profil Zaufany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupno nieruchomości. Dlaczego warto zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:02
- Księga wieczysta to jest taki paszport nieruchomości. W pełnych aktach ksiąg wieczystych jest zapis całej historii danej nieruchomości: kto, na jakiej postawie i kiedy był jej właścicielem, czy kiedykolwiek była obciążana jakimiś prawami osób trzecich i czy była np. obciążona kredytem - mówiła w radiowej Jedynce mecenas Joanna Korzeniewska. 
rozwiń zwiń