Orlęta Lwowskie. Kim są Ci bohaterowie?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 15:39
Uczniowie i studenci, którzy oddali swoje życie w walce o Lwów w latach 1918 i później ponownie w 1920 roku. Najmłodszy obrońca miał 9 lat. Hołd tym kilkunastuletnim chłopcom i dziewczętom można oddawać w kilku różnych miejscach. Dlaczego tak wielka jest rola Orląt? 
Audio
  • Lwowskie Orlęta. Kim są Ci bohaterowie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Lwów, Pomnik Chwały na cmentarzu Orląt Lwowskich
Lwów, Pomnik Chwały na cmentarzu Orląt LwowskichFoto: Archiwum Polskiego Radia

1 listopada 1918 roku rozpoczęły się walki polsko-ukraińskie, dzisiaj nazywane "powstaniem lwowskim". Ukraińcy stanowiący mniejszość zostali werbowani z różnych miejscowości. Nie znali oni dobrze miasta i tutaj przypisuje się bardzo ważną rolę Lwowskim Orlętom, gdyż znali wszystkie kąty, wszystkie zakamarki, wszystkie tajemne skróty i przejścia. - Oni są główną bronią polskich oddziałów formowanych przez Polską Organizację Wojskową oraz przez inne instytucje, które tam funkcjonują, bo Polacy mają świadomość, że ten polski Lwów może im się wymknąć z rąk, że trzeba o niego walczyć i podejmują walkę od razu - mówi  prof. Wiesław Wysocki, historyk. 

Jedną z wyjątkowych postaci był Antoś Petrykiewicz, trzynastoletni chłopiec, który w ślad za swoim starszym rodzeństwem idzie walczyć o Lwów. - Te dzieciaki miały świadomość dorosłych, ukształtowanych ludzi. (...) Idąc wzdłuż murów na warszawskiej Starówce patrzę na pomnik Małego Powstańca, w za dużym hełmie oraz w za dużych butach z bronią. Wielu zwraca uwagę, że posyłaliśmy dzieci do walki, ale to jest ten wątek naszej historii, kiedy te dzieci rwały się do walki. One wbrew rodzicom szły do boju. I to są te perły polskie - powiedział gość "Czterech pór roku". 

Czy ostatnie wybory na Ukrainie, zmiana prezydenta coś zmienią w upamiętnieniu Lwowskich Orląt? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Wiesław Wysocki (historyk)

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 11.19

ans/ag
 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 05:50
"Ja, Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna, Króla królów, Pana mojego i z Twego zmiłowania się król, padam do Twych stóp najświętszych i obieram Cię dziś moją i państw mych patronką" - przyrzekał Jan Kazimierz, klęcząc 1 kwietnia 1656 roku przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze bitwy z historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 15:00
"Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii" to przygotowana przez czołowych historyków i publicystów książka przedstawiająca 50 najważniejszych i najchwalebniejszych polskich zwycięstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoś Petrykiewicz - najmłodszy z Orląt Lwowskich, najmłodszy kawaler Virtuti Militari

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 06:00
101 lat temu, 16 stycznia 1919 roku, zginął w obronie Lwowa Antoni Petrykiewicz. Chłopiec miał 13 lat. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Do dziś jest najmłodszym kawalerem tego odznaczenia.
rozwiń zwiń