Dzień Polonii i Polaków za granicą. Wakacje marzeń dla dzieci z Białorusi i Mohylewa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 13:10
Towarzystwo Porozumienia Polsko-Rosyjsko-Białoruskiego od 1996 organizuje wakacje polskim dzieciom mieszkającym w Mohylewie. W "Czterech porach roku" dowiadujemy się jak wiele radości wnoszą dla tych dzieci organizowane przez stowarzyszenie wakacje i ile potrzeba pieniędzy, aby móc tego typu akcję prowadzić.
Audio
  • Towarzystwo Porozumienia Polsko-Rosyjsko-Białoruskiego w rozmowie o organizowaniu wakacji dzieciom z Mohylewa (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Członek stowarzyszenia Andrzej Wielowieyski wspomina, że prezes organizacji Marian Walczak jest już osobą w podeszłym wieku, dlatego postanowił wspomóc go, poszukując chętnych osób, które zechciałyby pomóc przy organizowaniu wakacji polskim dzieciom z Mohylewa. - Pragniemy zapewnić dzieciom dwutygodniowy, pełen radości pobyt na terenie Polski - mówi gość Jedynki.

Wakacyjny wypoczynek na polskich ziemiach ma dwa cele. Andrzej Wielowieyski uważa, że dzieci mieszkające w Mohylewie i jego okolicach narażone są na duże stężenie toksycznego cezu, a każdy wyjazd poza skażone tereny wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Drugi cel to zapoznanie najmłodszych z polską kulturą i umożliwienie im zawarcia nowych przyjaźni. Członek stowarzyszenia mówi, że poszukuję chętnych, którzy wsparliby finansowo akcję. Szacuje, że koszt pobytu 40 dzieci na terenie Polski przez 2 tygodnie to koszt 75 tysięcy złotych. - Nie zawsze udaje się taką kwotę zebrać, dlatego potrzebna jest pomoc finansowa - twierdzi. 

Prezes Towarzystwa Porozumienia Polsko-Rosyjsko-Białoruskiego Marian Walczak wspomina słowa swojego ojca: "Pamiętaj, bądź dobry dla ludzi, a gdy rzucą w ciebie kamieniem, ty rzuć w nich chelbem" i traktuje je jako życiową maksymę, która nakazuje mu szerzyć dobro. - Organizując pobyt dzieciom wzbogacamy ich życie - mówi.

Jak pomóc w organizowaniu wakacji dzieciom z Mohylewa? Jak wesprzeć finansowo akcję? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość:  Andrzej Wielowieyski (Towarzystwo Porozumienia Posko-Rosyjsko-Białoruskiego), prezes Marian Walczak (Towarzystwo Porozumienia Posko-Rosyjsko-Białoruskiego)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 9.21

K.A/ag

Czytaj także

Olkusz - jedyne takie miejsce

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 13:21
Miasto zlokalizowane jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi - aglomeracją krakowską i katowicką. Olkusz leży na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą. Jego początki siegają XIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przelewy kartą, telefonem. Jak bezpiecznie wykonywać transakcje płatnicze?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:51
Społeczeństwo przyzwyczaiło się do wirtualnych portfelów. Płatność kartą zbliżeniową czy telefonem to codzienność. Jest to komfortowe, ale jak zachować bezpieczeństwo wykonując przelewy za pomocą urządzeń elektronicznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba wypadków wzrasta w święta. Bądź ostrożny!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 15:04
Wzmożony ruch na drogach w okresie przedświątecznym i świątecznym sprzyja wypadkom. Pośpiech i nerwy są czynnikami, które nie sprzyjają zachowywaniu ostrożności.
rozwiń zwiń